• Krôčik do histórie školy

        • 16. septembra 1974 prvý raz otvorila brány pre svojich žiakov – Základná škola na Spojovej ulici na Sídklisku Fončorda v Banskej Bystrici. V súčasnosti v príjemnom a kultivovanom prostredí, obklopená zeleňou i vynoveným športovým areálom, uprostred sídliska už takmer 50 rokov slúži generáciám žiakov. Dnes jej prví absolventi majú takmer šesťdesiat a bývalí učitelia vodia do nej svoje vnúčatá. Pre mnohých sa stala rodinnou školou.

                      Začiatky bývajú ťažké. Po veľkom stavbárskom finiši v roku 1974 boli postupne odovzdávané jednotlivé pavilóny školy. Učitelia, skôr ako za katedry, nastúpili na brigády, často pomáhali aj rodičia. S malým meškaním sa podarilo otvoriť prvých 25 tried s 592 žiakmi. Postupne boli dokončené všetky pavilóny a o 2 roky neskôr aj telocvičňa.

          Blízkosť pedagogickej fakulty predurčila „Spojovú“ stať sa cvičnou školou pre budúcich učiteľov a ako prvá v okrese sa pripojila k vzdelávaniu v programe Krok za krokom.

          Prvý pedagogický zbor svojou prácou a prístupom položil základy kultúry vzájomnej podpory a kvalitnej práce. Od svojich počiatkov škola takto budovala svoje dobré meno a v priebehu niekoľkých rokov sa v Banskej Bystrici stala vyhľadávanou.

                      Počet žiakov rýchlo narastal. V školskom roku 1980/81 škola dosiahla najvyšší počet žiakov - 1301 v 48 triedach. Aj po roku 2000, keď sa začali prejavovať negatívne dôsledky demografického vývoja, škola každoročne zapísala viac žiakov, ako bolo možné prijať. S plynutím času sa menil interiér aj exteriér školy. Rozrástol sa školský športový areál, pribudla školská záhrada s ovocnými stromami a pozemkami. Postupne sa dobudovali odborné učebne. Zavádzanie IT technológií, internetu a počítačového vybavenia do vyučovacieho procesu sa podarilo vďaka realizácii projektov a výraznej pomoci rady rodičov.

                  V súčasnosti má škola 36 tried a takmer 860 žiakov. Je najväčšou plnoorganizovanou školou v meste a patrí k najväčším v regióne. Za uplynulé roky sa v škole menili učitelia i nepedagogickí zamestnanci. Všetci sa svojou prácou snažili vštepovať žiakom vedomosti, rozvíjať ich osobnosť, odovzdávať im vlastné skúsenosti. Budovali charakter a povesť školy, spolu so žiakmi šírili jej dobré meno. Naši absolventi prichádzajú na stredné školy s pevným vedomostným a hodnotovým základom. Nemalú zásluhu na dobrom mene školy majú aj aktívni rodičia, ktorí sú súčasťou života školy nielen podieľaním sa na školských akciách, ale aj priamymi vstupmi na vyučovanie formou tvorivých dielní, besied apod. Cieľom a zámerom školy je absolvent, ktorý sa prezentuje doma i na verejnosti kvalitnými vzdelávacími výsledkami, ľudskosťou, morálnymi hodnotami, empatiou a toleranciou. Súčasťou hodnotového nastavenia školy a jej žiakov je pravidelné organizovanie charitatívnych akcií.

          Žiaci sa na verejnosti sa prezentujú však hlavne výbornými výsledkami v súťažiach, predmetových i športových olympiádach, v ktorých dosahujú vynikajúce výsledky na úrovni mesta, kraja, Slovenska, ale i vo svete. Žiaci zo Spojovej zaznamenali úspechy aj na celosvetových robotických súťažiach v Gratzi, Singapure a svoju dobrovoľnícku činnosť odprezentovali v anglickom jazyku i na medzinárodnej konferencii v Bruseli.  K výraznej prezentácii školy vo verejnosti prispieva dlhodobo pôsobiaci folklórny súbor Dupkáčik, ktorý reprezentuje školu nielen v meste, ale i v Európe.

          V súčasnosti vedie školu Mgr. Šárka Kováčová, ktorá je štvrtou riaditeľkou v jej histórii. Štruktúra školy je vrámci moderného ponímania rozdelená na prírodovedné predmety, spoločenskovedné predmety a jazyk a komunikáciu. Žiakom a učiteľom v procese výchovy a vzdelávania pomáhajú odborní zamestnanci a špecialisti v školskom podpornom tíme - školský psychológ, školský špeciálny pedagóg, výchovná poradkyňa, kariérový poradca, koordinátorka prevencie aj pedagogickí asistenti.

          V poslednom období škola prešla veľkými zmenami. Menil sa jej vonkajší vzhľad, priestory v interiéri, ako aj materiálno-technické vybavenie. Zámerom bolo upraviť školské priestory tak, aby sa stali motivujúcimi ako pre žiakov, tak i pre zamestnancov a vytvorilo sa všetkým adekvátne prostredie pre vzdelávanie v 21. storočí.

          Škola sa aktívne zapája do projektových výziev rôzneho zamerania, vďaka čomu sa jej darí získavať finančné prostriedky na modernizáciu školy, softvérového vybavenia a vzdelávania pedagógov a odborných zamestnancov.

                      Žiaci školy využívajú na hodinách telesnej výchovy a športových krúžkoch dve kompletne zrekonštruované telocvične a zároveň aj moderne vybavenú posilňovňu a vynovený školský športový areál, ktorý je sprístupnený aj komunite Fončordy.

          V  školskej záhrade v súčinnosti s Radou rodičov a projektu Nórske fondy škola zrealizovala projekt Eduga, zameraný na vzdelávanie žiakov v exteriéri a na environmentálnu výchovu. Nedávno bol odovzdaný moderný projekt otvorenej študovne a školskej knižnice, ktoré sa stali dôstojným stánkom rozvoja čitateľskej gramotnosti, rôznych súťaží, besied i dobrovoľníckej činnosti žiakov ako je napr. Spojovácka noc literatúry, za ktorú škola získala ocenenie Ministerstvom školstva - Angažovaná škola. Dlhodobo sa organizujú exkurzie po Slovensku i v zahraničí, súčasťou vyučovacieho procesu sú besedy so spisovateľmi, básnikmi a ďalšími významnými osobnosťami z rôznych oblastí.

          Úsilím všetkých zamestnancov je to, aby škola napredovala s využitím najnovších metód, foriem a prostriedkov práce a zároveň reflektovala meniace sa trendy v edukácii. Vytvára podmienky, v ktorých sa žiaci môžu aktívne učiť, a tak sa spoločne s učiteľmi podieľať na pedagogickom procese.

          Presvedčenie, že aj budúcnosť školy, bude spojená predovšetkým s príjemnými spomienkami, dáva nádej, že zostane i do budúcnosti nielen stánkom vzdelávania, priestorom prežitých príbehov detí a ich učiteľov, ale najmä miestom a časom plnohodnotne prežívaného šťastného detstva jej žiakov.