Občianska náuka

• O predmete

• Informácie o predmete OBN

Predmet občianska náuka prispieva k vytváraniu a rozvoju sociálneho a občianskeho vedomia žiakov. Prostredníctvom vymedzených pojmov a výkonov sprostredkuje potrebné vedomosti, zručnosti a nadobudnutie spôsobilostí, ktoré žiakom umožnia orientovať sa v sociálnej realite a ich začleňovaniu do rôznych spoločenských vzťahov a väzieb. Motivuje žiakov k aktívnej občianskej angažovanosti, ktorej jedným z dôležitých predpokladov je kritické myslenie.

V 6. ročníku obsah učiva  prispieva   k orientácii  žiakov  v rodinnom  a školskom  prostredí.  Vedie  ich k poznávaniu svojej obce, regiónu, vlasti a Európskej únie. Učí ich demokraticky myslieť a konať, poznávať svoje práva a povinnosti, aktívne vystupovať v triednej a školskej samospráve, obhajovať práva druhých, prezentovať pozitívne tradície svojho regiónu .

V 7. ročníku obsah učiva  umožňuje žiakom poznávať a pochopiť seba samých, svoje psychické procesy a pomáha im v ich socializačnom procese. Vedie ich k poznávaniu spoločnosti a k pochopeniu sociálnych zmien. Umožňuje žiakom zorientovať sa v problematike sociálnych javov a multikulturalizmu a vedie ich k aktívnej občianskej angažovanosti.

V 8. ročníku obsah učiva prispieva k orientácii žiakov ako občanov v prostredí štátu, vedie ich k poznávaniu štátu a foriem štátneho zriadenia. Umožňuje žiakom pochopiť právne základy štátu a nadobudnúť základy právneho vedomia. Poskytuje informácie o vzniku ľudských práv a slobôd, prehľad o základných dokumentoch a pravidlách, ktoré je potrebné pochopiť a prijať na obhajobu ľudskej dôstojnosti.

V 9. ročníku obsah učiva  poskytuje žiakom základné vedomosti o ekonomickom živote v spoločnosti. Vysvetľuje pojem ľudské potreby a ako sa uspokojujú. Vysvetľuje rozdiel medzi ekonomikou a ekonómiou. Oboznamuje žiakov s jednotlivými typmi ekonomík a základnými formami podnikania. Vysvetľuje funkciu peňazí v modernej trhovej ekonomike a opodstatnenosť finančných inštitúcií v trhovej ekonomike Učí žiakov základnej orientácii v ekonomickom a finančnom svete a uplatneniu sa na pracovnom trhu aj v medzinárodnom meradle.

Autor: Tatiana Čellárová