• O predmete

• Idú ženci z polí

(slovenksá ľudová pieseň)

Idú ženci z polí, prikrývajte stoly.
          Stoly javorové, obrusy bielené.

Gde sme žali, tam sme žali na doline, na doline.
          Gde to vtáča jarabáča prespevuje, prespevuje.

A to vtáča jarabáča okolo pna, okolo pna.
          A moj milý, najmilejší okolo mna, okolo mna.

Gazda náš, gazda náš, dajže nám oldomáš.
          Dajže nám ho z lásky, zbierali sme klásky.

Charakteristika učebného predmetu

Vzdelávacia oblasť Človek a svet práce zahŕňa široké spektrum jednoduchých pracovných činností a pracovných postupov, vedie žiakov k získaniu základných užívateľských zručností v rôznych oblastiach ľudskej činnosti a prispieva k vytváraniu životnej a profesijnej orientácie žiakov. Učebný predmet TECHNIKA umožní škole vyhovieť požiadavkám a záujmom žiakov, ktorých technická činnosť zaujíma a chcú sa v nej vzdelávať v ďalšom štúdiu na strednej odbornej škole. V nižšom strednom vzdelávaní (na 2. stupni ZŠ) predmet reaguje na konkrétne životné situácie, v ktorých žiaci prichádzajú do priameho kontaktu s ľudskou činnosťou a technikou v jej rozmanitých podobách v širších súvislostiach. Predmet je zameraný  na rozvoj základnej technickej gramotnosti žiakov v rôznych oblastiach techniky i v oblastiach tradičných slovenských ľudových remesiel.

Predmet technika podľa inovovaného ŠVP je povinný pre žiakov 5.-9.roč. s 1 hodinovou časovou dotáciou za týždeň (33 hodín za rok).  Z hľadiska profilácie našej školy sa posilňuje aj predmet technika. V 7. roč. ako alternácia s 2.CUJ je žiakom ponúknutý predmet technika s časovou týždennou dotáciou 2 hodiny.

1.      Obsah učebného predmetu

Inovovaný vzdelávací štandard učebného predmetu technika sa člení na dva tematické okruhy technika a ekonomika domácnosti, pričom každý z nich sa ďalej člení na jednotlivé tematické celky.

Predmet technika sa vyučuje v šk. dielňach, kde pod odborným dozorom deti pracujú s technickými pomôckami, náradím.