• Exkurzie

• Šk. rok 2017/2018

29.9.2017 - NOC VÝSKUMNÍKOV

Pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku sa žiaci 5. a 6.roč. zúčastnili exkurzie a tvorivých dielní v priestoroch Európa SC B.B., kde ako každý rok mali možnosť prezrieť si vystavené exponáty z technickej oblasti.  Zapojili sa do aktivít pripravených študentmi stredných odborných škôl i vysokoškolských katedier. Viac informácií i obrazovej dokumentácie je v článku v archíve.

13.10.2017 a 17.10.2017 - TVORIVÉ DIELNE ÚĽUV B.B.

Žiaci 5.B a 5.C triedy získavali cenné technické zručnosti v oblasti slovenských ľudových remesiel v tvorivých dielňach ÚĽUV B.B (http://www.uluv.sk). Každoročne navštevujeme so žiakmi tieto priestory, kde pod vedením odborných majstrov remesiel žiaci nadobúdajú osobné skúsenosti s tradičnými technikami, naučia sa opracovať prírodný materiál použitím tradičných ľúdových postupov, náradia a pochopia dôležitosť zachovávania si našich tradícií a vzťahu k práci. V tomto roku si deti "prešli" remeselníckymi dielňami - textilnou, hrnčiarskou, rezbárskou a ešte maľovali na sklo. V textilnej dielni sa naučili základné techniky ručného tkania na prstoch a vyrobili si pekné opaky, čelenky. Pracovať s hlinou nie je veru jednoduché. Naše deti si to vyskúšali v hrnčiarskej dielni, kde pri výrobe hrnčeka či sošky pochopili náročnosť jemnej práce hrčiarov. Šikovné pršteky mladých rezbárov sa "obracali", až kým pomocou dlát a brúsnych náradí  nevytvorili drevené hračky. Veď pozrite na obr.

Veľké poďakovanie patrí všetkým pracovníkom Regionálneho centra remesiel ÚĽUV v B.B.

10.11.2017 - TÝŽDEŇ VEDY A TECHNIKY NA SLOVENSKU - DOD NA UMB

Celý týždeň prebiehali na niektorých katedrách UMB B.B. tvorivé aktivity pre školy i verejnosť. Tento rok sme sa boli pozrieť na KATEDRE FYZIKY, kde pre našich žiakov (6.A, 8.B, 8.D) pripravili zaujímavé fyzikálne pokusy zamerané na riešenie technických problémov z bežného života. Od jednoduchých pokusov s vodou cez pokusy s tlakom, svetlom, svetelnými javmi až po využívanie magnetických a elektrických polí v praxi. Žiaci riešili problémové úlohy s experimentálnym dokazovaní s pomôckami jednoduchými, náročnejšími i s využitím IKT najmä pri meraní a ďalšom spracovaní. Našim deťom sa veľmi páčili pripravené aktivity a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu s UMB. Veľká pochvala a poďakovanie všetkým pracovníkom Katedry fyziky.

9.2.2018 - ÚRAD PRIEMYSELNÉHO VLASTNÍCTVA B.B.

Každoročne organizujeme pre šiestakov exkurziu s besedou do priestorov Úradu priemyselného vlastníctva  B.B. Nosnou témou je prezentovať prácu tohto úradu, jeho dôležitosť a históriu. Deti sa netradičnou formou dozvedeli o patentoch, patentovom úrade, porozumeli pojmom vynález, vynálenca, osobné vlastníctvo, fejk, značka tovaru apod. Prezreli si depozitné priestory úradu, nahliadli do tajomstva "kocky" a mohli si odskúšať vystavené hlavolamy, vedecké hračky a iné zaujímavosti. Cez hry, zábavu a tajomné aktivity sa deti najľahšie motivujú ku vzdelávaniu a pestuje sa u nich vzťah k bádaniu...

Ďakujem pekne za spoluprácu pracovníkom ÚPV B.B.