Často sa stretávame s nepochopením a s predsudkami okolia voči ľuďom s mentálnym postihnutím. Veľakrát to pramení z nedostatku informácií, nepochopenia, alebo strachu z toho, čo je iné. Našich žiakov vedieme k porozumeniu, empatii, lepšiemu pochopeniu rozdielov a podporujeme rozvoj dobrovoľníctva.Čítaním zaujímavých literárnych ukážok a spoločným tvorením sme chceli podporiť tento projekt a ukázať klientom Domu Matky Terezy, že sú súčasťou spoločnosti. Žiaci získali nové pohľady a skúsenosti, učili sa prijímať a vážiť si hodnoty. Cieľom projektu „Most medzi generáciami“ bolo posilniť väzby medzi generáciami a spájať zdravotne znevýhodnených ľudí s mladšou generáciou. Spoločné stretnutie prinieslo nové zážitky a radosť, prispelo k budovaniu dobrovoľníckych aktivít.
Novinky
Projekt „Most medzi generáciami“
- 4
Praktická časť OZO
- 13
Plavecký výcvik 2. ročník🏊♂️🥽
- 13
MDD v našom školskom klube🎈🥳
Svet detí by mal byť plný radosti, šťastia a lásky. Deti v našom ŠKD oslávili svoj deň 3. júna v Divadle na Rázcestí a potom sa vyšantili na Veľkej detskej diskotéke, kde pani vychovávateľky pre nich pripravili zábavné súťaže, maľovanie na tvár a v závere pestrú tombolu.
11
Štvrtáci si zmerali sily na anglickej olympiáde
4. júna sa uskutočnila olympiáda z anglického jazyka pre žiakov štvrtého ročníka v našej otvorenej študovni. Súťaže sa zúčastnilo 14 detí, ktoré prešli štyrmi súťažnými kolami zameranými na rozprávanie v anglickom jazyku. V silnej konkurencii sa víťazom stal Alex D. (4.A), na druhom mieste skončila Nadia K. (4.C) a tretie miesto obsadila Sofia S. (4.A). Víťazi si odniesli pekné ceny a všetci zúčastnení príjemné zážitky a nové skúsenosti. Ďakujeme všetkým súťažiacim a víťazom gratulujeme.
1
ČUVAČ🐶 - ŽIVÉ DEDIČSTVO PREDKOV
Výstavu pod týmto zaujímavým názvom sme navštívili s deťmi zo školského klubu v prírodovednom múzeu v Tihányovskom kaštieli. Zažili sme interaktívnu hodinku, kde sme sa hravou formou dozvedeli veľa informácií o originálnom slovenskom plemene psa Čuvač🐶. Vyskúšali sme si, ako sa spalo valachom v kolibe. Skúsili sme, ako znie fujara a aké ťažké je pripraviť vatru, aby sa nezrútila. Odmenou pre deti za pešiu prechádzku zo školy na výstavu a späť bola aj lahodná zmrzlina. Takto zážitkovo sme uzavreli ponuku otvorených klubov v tomto školskom roku.
Naši žiaci majstri Slovenska v malom futbale...⚽
Naši žiaci a žiačky zavŕšili úspešné ťaženie futbalovým⚽ turnajom McDonald's cup 2025 neuveriteľným spôsobom. Prvýkrát v 26 ročnej histórii tohto legendárneho podujatia zvíťazili a stali sa tak Majstrami Slovenska v malom futbale základných škôl. Úspešne reprezentovali našu ZŠ Spojovú, mesto Banská Bystrica aj celý Banskobystrický kraj. K tomuto veľkému úspechu im srdečne blahoželáme🤝🏆👏
Bojnice 🏰👸🐘🦒
Prvý júnový týždeň naši piataci navštívili dominantu mesta Bojnice, ktorá je u nás snáď najkrajším a najromantickejším zámkom a rozhodne aj jedným z najkrajších miest na Slovensku. Bojnický zámok🏰 má čarovnú atmosféru, a tak nie je prekvapením, že svoje priestory prepožičiava aj rôznym filmovým produkciám. Patria medzi ne napríklad Jaskyňa Zlatej ruže alebo princezná👸Fantaghiro II. a Šialene smutná princezná👸. V závere prehliadky nás nadchla maličká prírodná travertínová jaskyňa pod Bojnickým zámkom, ktorá je prepojená s 26 m hlbokou zámockou studňou.
Piataci pokračovali prehliadkou Bojnickej zoologickej záhrady, ktorá je najstaršou a najnavštevovanejšou ZOO na Slovensku🦒🦍🐘. Žiaci odchádzali plní nových vedomostí a zážitkov.😊
34
Literárna exkurzia Hronsek - Krupina
Koncom mája sa naši deviataci vybrali po stopách Andreja Sládkoviča, najvýznamnejšieho štúrovského básnika. S jeho menom je výrazne spätých niekoľko miest a hrdí sa aj jedným svetovým prvenstvom – napísal najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete - Marína, ktorá má 291 strof a 2900 veršov. Báseň je venovaná Sládkovičovej životnej láske, Márii Pischlovej.
V Hronseku sme navštívili evanjelický artikulárny kostol z roku 1726, ktorý je zapísaný v UNESCO. Je charakteristický svojou unikátnou architektúrou, históriou a bol miestom mnohých významných udalostí, vrátane svadby Andreja Sládkoviča.
Kostol dodnes púta pozornosť okoloidúcich a takmer každého chytí za srdce jeho jedinečná krása. Preto niet divu, že kostol sa stal aj predmetom jednej z povestí v knihe Ondreja Sliackeho „Povesti a príbehy medenej Bystrice“.
V Krupine sme navštívili Múzeum Andreja Sládkoviča, kde je stála expozícia rozdelená do dvoch základných celkov - história mesta a literárna časť, ktorá je venovaná literárnym osobnostiam a rodákom Krupiny s dôrazom na život a dielo Andreja Sládkoviča a Eleny Maróthy-Šoltésovej.
4
Celoškolská akcia CESTOVANIE K POZNANIU
Cestovanie k poznaniu – máj 2025
V mesiaci máj sme sa vydali na fascinujúcu cestu okolo sveta, a to bez toho, aby sme museli opustiť priestory našej školy. Navštívili sme až 21 krajín – od exotického Japonska či Keni až po blízku Českú republiku – a nezabudli sme ani na našu nádhernú krajinu, Slovensko.
Vzduchom sa niesli vône Indie, zvuky Brazílie a miestami to vyzeralo, akoby sme práve pristáli v srdci Afriky. Každá trieda si vybrala jednu krajinu alebo región Slovenska, ktorý do hĺbky preskúmala od histórie a kultúry cez zvyky a gastronómiu až po menej známe zaujímavosti.
Projekt nebol len o zbieraní faktov, ale najmä o spolupráci, tvorivosti, zvedavosti a schopnosti odovzdať získané poznatky ostatným. Už pri vstupe do tried nás vítala autentická výzdoba, oslovili nás osobnosti, pričom zazneli aj typické frázy a pozdravy v jazykoch týchto krajín.
Každá trieda pripravila aktivity zamerané na prehlbovanie záujmu o geografiu, históriu a kultúru rôznych krajín. Zároveň tieto aktivity podporovali kritické myslenie, schopnosť vyhľadávať a spracovávať informácie, rozvíjali tvorivosť, umelecké zručnosti a prezentačné aj komunikačné schopnosti, čo zodpovedalo hlavným cieľom nášho projektu. Okrem toho náš výnimočný projekt rozvíjal aj finančnú gramotnosť s charitatívnym podtónom, pričom žiaci sami rozhodli, komu získané finančné prostriedky z predaných suvenírov venujú.
Veríme, že vďaka tomuto projektu sa nám podarilo rozšíriť obzory, prebudiť zvedavosť a možno aj inšpirovať budúcich cestovateľov. Ďakujeme všetkým žiakom za ich nasadenie, kreativitu a odvahu vystúpiť pred publikom. Veľká vďaka patrí aj rodičom, starým rodičom, príbuzným a pedagógom, ktorí ich na tejto ceste podporovali.
Pár slov od žiakov:
„Na tomto projekte bolo neobyčajné práve to, ako veľmi sa tieto štáty líšili. Každá trieda prinášala inú energiu, iné zvyky, pamiatky a tradície. Žiaci sa učili navzájom, a to dodávalo celému projektu viac zábavy." Zoja, 9. C
„Každá krajina bola niečím zaujímavá a jedinečná - či prezentáciou alebo programom. Celý druhý stupeň žiaril krajinami sveta." Viki, 9. C
„Akcia nielenže naučila žiakov nové informácie, ale aj spojila kolektív." Dianka, 9. C
„Cieľom tejto akcie bolo vzájomné vzdelávanie a spolupráca v rámci triednych kolektívov." Laura, 9.C
„V rámci projektu Cestovanie k poznaniu sme mali možnosť nahliadnuť do sveta iných kultúr, tradícií a zvykov. Spoznávanie krajín nám otvorilo oči a rozšírilo obzor. Veľmi dôležitá bola aj spolupráca detí. Naučili sme sa počúvať, rozdeliť si úlohy a navzájom si pomáhať. V kolektíve sa nám pracovalo lepšie a výsledok stál za to. Projekt nám ukázal, že učenie môže byť zábavou a že svet je plný krás, ktoré stojí sa zo objaviť - aj keď zatiaľ len prostredníctvom prezentácií a ukážok." Tomáš 9. C107
Olympijský festival detí mesta B. Bystrica
Dňa 5.6.25 sa naši športovci z 1. stupňa zúčastnili OFDM. Spoločne si zmerali sily so žiakmi ZŠ Moskovská a ZŠ J. G. Tajovského. Súťažili v atletických disciplínach: skok, hod, beh na 60m, zmiešaná štafeta, minifutbal a vybíjaná. Podali skvelé výkony, čoho dôkazom bolo viac ako 30 medailí 🥇🥈🥉 v individuálnych súťažiach, ovládli štafetu 1.-2. roč., minifutbal aj vybíjanú.
K skvelým výkonom im gratulujeme a prajeme veľa úspechov a radosti zo športovania.🤝33
Škola v prírode v Liptovskom Jáne
Tretí májový týždeň prežili žiaci 4. A a D v lone nádhernej liptovskej prírody. Niekoľko dní sa stal ich novým domovom penzión Liptov v Liptovskom Jáne.
Pobyt v prírode, športové aktivity a množstvo zážitkov utužilo triedne kolektívy. Cestou na Liptov sme navštívili skanzen v Pribyline, múzeum liptovskej dediny. Chalúpky ako z rozprávok Pavla Dobšinského nás vrátili do dávnej minulosti. Obdivovali sme skromné príbytky, prekvapila šikovnosť remeselníkov a nadchla nás atmosféra zemianskej kúrie. Mimoriadnym zážitkom bola návšteva Stanišovskej jaskyne. Každý z nás dostal čelovku a ponorili sme sa do hlbín zeme. Park Mini Slovensko očaril maketami hradov, zámkov a kostolov Slovenska.Turistické prechádzky Jánskou dolinou, nočná hra, ale najmä diskotéka na záver pobytu zanechala v deťoch veľa pozitívnych spomienok. Cestou domov návšteva Bystrianskej jaskyne a hurá do náruče čakajúcich rodičov.
Bolo nám super...
1
Deviataci reprezentovali školu na celoslovenskom kole dejepisnej súťaže
Dňa 27.5. sa v Senci uskutočnilo celoslovenské kolo dejepisnej súťaže Medzníky Druhej svetovej vojny – Memoriál Anny Bergerovej. Tejto súťaže sa zúčastnili najlepšie trojčlenné tímy deviatakov v rámci celého Slovenska, ktoré sa umiestnili na prvých miestach oblastných kôl. Našu školu reprezentovali: Petra M. (9.A), Šimon V. a Martin V. (obaja 9.D). Žiaci súťažili v štyroch súťažných kolách – obrázkové, doplňovacie, krúžkovacie a všeobecné. Naši deviataci obsadili z celkovo dvanásť tímov delené siedme miesto. Zo súťaže si odnášajú nové poznatky, vedomosti ale aj skúsenosti. Gratulujeme k úspešnej reprezentácii.👏
Nemecká, Kalište...nezabúdame...
Je možné kričať potichu? Áno, tak kričia do svedomia ľudí ruiny spálených domov na Kališti, obete nacistického a gardistického besnenia v Kremničke, Nemeckej, aby ľudia nezabúdali...!
V nemom úžase ostali naši deviataci po vzhliadnutí dokumentu v Múzeu SNP, kde v krátkom zostrihu videli vzostup nacizmu, jeho vrchol i pád, ktorý ovplyvnil celé generácie Nemcov – doslova „od kolísky po hrob“. Fakľové pochody, vztýčené pravice, hystéria, začiatok vojny, jej priebeh i neslávny koniec zrkadliaci sa v sklamaných očiach chlapcov v uniformách, ktorým viac ako zbrane, patrili do rúk perá a zošity, ale chlapov už nebolo...dokument doplnený výkladom z histórie Slovenského národného povstania. V otvorenom depozitári si žiaci mohli pozrieť artefakty z obdobia II. svetovej vojny, vidieť ukážky konzervátorskej práce pri starostlivosti o predmety v depozitári. V interaktívnej časti múzea sa žiaci ocitli s vojakmi v zákope, s partizánmi v boji, tvárou v tvár vyčíňajúcim gardistom.
Následne navštívili Pamätník V Nemeckej a vypočuli si hrozivé rozprávanie o vraždení civilov, väzňov, Rómov, partizánov i ľudí, ktorí im pomáhali. Strela do tyla, pád do vápenky a plameň, ktorý mal zakryť zločiny...
V Kališti si so záujmom vypočuli rozprávanie o vzniku dediny, kde sa ľudia živili uhliarstvom, jej histórii, živote ľudí v nej, ktorý bol síce ťažký, ale súdržný a veselý. Ľudia si pomáhali, spoločne sa radovali i smútili až do vojny, ktorá im do dediny priviedla partizánov, ranených, týfus a nakoniec nacistické komando, ktoré z pomsty za pomoc partizánom dedinu vypálilo a mnohých postrieľali. Na miesto tragédie sa už život nevrátil, ale vracajú sa tam ľudia, aby spomínali, pripomínali si obete a cez generácie niesli memento – už nikdy viac!
8
Zber papiera ♻