,,S čím sa Vaše deti na internete pravdepodobne stretnú, alebo sa už stretli (negatívne javy na internete).“
3.júna 2024 sme mali možnosť privítať na pôde školy doc. Juraja Holdoša, PhD. (psychológ, odborný asistent na Katedre psychológie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku), ktorý pripravil zaujímavú prednášku týkajúcu sa nástrah a nebezpečenstva nekontrolovateľného online priestoru. Bola určená predovšetkým rodičom žiakov našej školy.
Rodičia sa dozvedeli bližšie informácie o rizikách sociálnych sietí, pornografii, hrách, druhoch závislosti na internete. Závislosť je jedným z pilierov celého digitálneho sveta, pri ktorom by rodičia mali vyskúšať zaviesť v prostredí domova digitálnu striedmosť. Nie digitálny pôst - 30 dní bez mobilu, ani iné jednorazové akcie, ale dlhodobé dobrovoľné (v rodine odsúhlasené) obmedzenia na maximálny čas strávený s mobilom (pred obrazovkou) počas jedného dňa s dôrazom na offline stránky života.
Rovnako dôležité je upriamiť pozornosť na influencing a nereálny svet. Základné pravidlo influencerov znie: „followeri nie sú priatelia“. Influenceri a majitelia sociálnych sietí to veľmi dobre vedia. Nie je však isté, že to skutočne vedia aj deti. Okrem fake news, ktorých je plný internet, fungujú v digitálnom svete aj fake emócie a fake realita, najmä v podobe neoznačenej podsúvanej reklamy i blogovania. Preto je žiaduce deti smerovať trochu viac do fyzického sveta. Viac športu, viac hier (nedigitálnych), viac varenia, kreslenia, lúskania orechov a spoločného času, počas ktorého dáme deťom pocítiť náš záujem a poskytneme im tak bezpečie domova...
Z.V.