Etická výchova

• Charakteristika predmetu

•                                                                            ETICKÁ  VÝCHOVA

Poslaním povinne voliteľného predmetu  je vychovávať osobnosť s vlastnou identitou a hodnotovou orientáciou, v ktorej úcta k človeku a k prírode, spolupráca, prosociálnosť a národné hodnoty zaujímajú významné miesto. Zážitkovým učením účinne podporuje pochopenie a zvnútornenie mravných noriem a napomáha osvojeniu správania sa, ktoré je s nimi v súlade. Pripravuje mladých ľudí na život tak, aby ako dospelí prispeli k vytváraniu harmonických a stabilných vzťahov v rodine, na pracovisku , medzi spoločenskými skupinami ,v národe a medzi národmi.

Obsah etickej výchovy je orientovaný na atribúty, ktoré treba v dieťati rozvíjať, aby sme dosiahli výchovné ciele. Tieto atribúty sa premietajú v tematických celkoch učebných osnov.

V 5. ročníku si žiak  osvojí základné komunikačné zručnosti, úrovne komunikácie( verbálna a neverbálna komunikácia, pozdrav, otázka, poďakovanie, ospravedlnenie, prejavenie úcty voči iným v komunikácii ). Učí sa pozitívne hodnotiť seba aj druhých , poznať svoje silné a slabé stránky.  Žiak poznáva svoje práva a povinnosti v rodine, učí sa kultivovane prejaviť svoj názor, postupne preberať zodpovednosť za svoje rozhodnutia, zároveň však rešpektovať rodičov a viesť s nimi konštruktívny dialóg. Učí sa vnímať prírodu, obdivovať ju, chápe potrebu jej ochrany, vie prečo je potrebné separovať odpad, šetriť surovinami.

V 6. ročníku si žiak osvojí prosociálne  zručnosti ( vyjadrovanie citov, empatia, asertivita, prosociálne správanie).  Rozumie a vie vysvetliť pojem prosociálne správanie a druhy prosociálneho správania         ( darovanie, delenie sa, spolupráca, priateľstvo ).Rozumie a vie vyjadriť pojem empatie a jej význam v medziľudských vzťahoch. Pozná spôsoby správania . Vie rozlíšiť pozitívne a negatívne vzory a učí sa rozpoznávať pojmy vzor, model, idol, ideál.

V 7. ročníku si žiak osvojí  základné postoje, ktoré podmieňujú kultivované dospievanie. Učí sa poznávať sám seba, objavuje svoju identitu, rozvíja sebaoceňovanie. Učí sa obhájiť svoje práva a názory, uplatňovať  asertívne  správanie v každodennosti. Poznáva svoje práva a povinnosti v rodine, učí sa kultivovane prejaviť svoj názor a postupne preberať zodpovednosť za svoje rozhodnutia, zároveň však rešpektovať rodičov, byť empatickým, otvorene a citlivo komunikovať a viesť s nimi konštruktívny dialóg. Pozitívne chápe  hodnoty priateľstva, lásky, manželstva a rodiny, uvedomuje si riziká spojené s predčasným sexuálnym životom. Rozvíja pozitívny postoj k postihnutým, chorým a iným skupinám obyvateľstva, ktoré potrebujú pomoc a porozumenie.

V 8. ročníku si žiak osvojí a  vie vysvetliť základné pojmy súvisiace s voľbou životných cieľov, svetonázorom, náboženstvom, etickými hodnotami a normami. Chápe základné etické problémy súvisiace s ekonomickými hodnotami, pravdou a dobrým menom. Učí sa rešpektovať ľudí s inými názormi, zároveň však ostať sám sebou, formulovať svoje životné ciele, zdôvodňovať  základné mravné normy. Učí sa konať v súlade s podporou mentálnej hygieny, chápe život, telesné a duševné zdravie ako etickú hodnotu.

V 9. ročníku sa žiak učí dôležitosti počúvania pri efektívnej komunikácii, spôsobu vyjadrenia a  prijatia komplimentu, riešeniu konfliktov, pochopeniu dôležitosti kompromisu pri riešení problémov. Vie identifikovať znaky zdravého životného štýlu a posúdiť potrebu rovnováhy medzi zábavou a povinnosťami, vie identifikovať typy závislostí, diskutovať o škodlivosti siekt, objavuje  dôležitosť zodpovednosti pri ochrane pred závislosťami. Má vlastný názor na internet, sociálne siete a ich vplyv na človeka.

Autor: Tatiana Čellárová