Slovenský jazyk a literatúra

        • Exkurzie

        • Školský rok 2017/2018

          Literárno-historická a prírodovedná exkurzia žiakov 9. Ročníka v Martine

          3. október 2017 začal daždivým počasím, no deviataci sa napriek tomu vybrali na plánovanú návštevu  Matice slovenskej, Národného cintorína v Martine a Múzea slovenskej dediny. Všetci sme pevne verili, že s pribúdajúcimi hodinami nového dňa sa aj obloha prestane na nás mračiť a aspoň popoludní sa na nás usmeje šťastie v podobe lepšieho (nedaždivého počasia). No nestalo sa tak. Keďže si počasie nevyberieme, zmenili sme trasu našej návštevy v Martine.

          Ako prvú sme navštívili Maticu slovenskú, kde sme aktívne spolupracovali s lektorkou, ktorej informácie sme dopĺňali našimi vedomosťami prevažne z dejepisu. Po veľmi podrobnom výklade v dvorane sme pokračovali prehliadkou expozície. Táto expozícia nám úspešne sprítomnila naše poznatky zo slovenskej literatúry. Bližšie sme sa zoznámili s romantizmom ako literárnym smerom, ktorý výrazne ovplyvnil naše slovenské dejiny. Veľmi pútavým spôsobom nám lektorka priblížila aj osobné životy našich národných dejateľov –  prevažne štúrovcov, medzi nimi Jána Botta, Jána Kollára, Andreja Sládkoviča, Janka Kráľa a iných.

          Po úvodnom zoznámení sa s našimi dejinami sme pokračovali prehliadkou Národného cintorína v Martine, kde sú pochovaní viacerí významní slovenskí dejatelia. Rovnako aj na cintoríne nás svojím odborným slovom sprevádzala lektorka. Zaujímavosťou pre nás bol symbolický hrob zosnulých slovenských olympionikov, ktorého náhrobok je ozdobený rovnako symbolicky – piatimi mohutnými guľami symbolizujúcimi olympijské kruhy.

          Keďže slniečko nechcelo ukázať svoju tvár ani po našej krátkej obedňajšej prestávke, nastala zmena plánu. Napriek prvotnému nadšeniu z návštevy skanzenu sme usúdili, že odísť z Martina len kvôli počasiu by bola škoda. Preto sme zavítali do prírodovedného Múzea Andreja Kmeťa. Prírodovedné múzeum mapuje prírodu Turca a je jediné toho druhu v regióne. Výnimočnosť spočíva aj v jeho interaktivite. Návštevníci sa môže dotknúť vystavených exponátov, vypočuť si identické zvuky, prezrieť pod mikroskopom zaujímavosti prírody. Toto všetko sme si aj my, hoci sme už deviataci, naplno užívali.

          Napriek daždivému počasiu sme prežili deň plný zážitkov, informácií a hlavne vzájomnej komunikácie. Bolo nám spolu fajn.

          (BS)

                  

          Literárno-historicko-geografická exkurzia žiakov 7. a 8. ročníka Modra - Devín

          21. 9. 2017 a 6. 10. 2017 sa uskutočnila v 7. a 8.ročníku literárno-historicko-geografická exkurzia. Žiaci spoznali bohatú históriu hradu Devín. Hrad, ktorý leží na sútoku riek Morava a Dunaj, im vydal svoje pradávne tajomstvá. Okrem zvyškov stredovekého hradu, základov stavieb z rímskej a veľkomoravskej doby, si žiaci prezreli v jaskynných priestoroch skalného brala stálu expozíciu. Žiakov zaujala aj historka strážnej veže zvanej „Mníška“ a hradná studňa (55 m hlboká). V roku 1961 hrad Devín vyhlásili za Národnú kultúrnu pamiatku.

          V Modre sa žiaci oboznámili so životom a dielom Ľ. Štúra a prezentovali geografické projekty. Zistili, že osobnosť Ľudovíta Velislava Štúra, národného buditeľa a kodifikátora spisovnej slovenčiny,  bola tiež spätá s históriou hradu Devín a spoznali aj miesto jeho posledného odpočinku.     (JL)

                

           

           

                                 

          Školský rok 2016/2017

          Literárna exkurzia na Orave

          Dňa 11.5. 2017 sme sa  my, žiaci  ôsmeho  ročníka zúčastnili  exkurzie na Orave. Najprv sme navštívili rodný dom Martina Kukučína v Jasenovej. Už na prvý pohľad nás zaujal vzhľad domu. Pani sprievodkyňa nás milo privítala a začala nám rozprávať o živote Martina Kukučína. O jeho detstve, o jeho súrodencoch a hlavne o jeho štúdiu. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí. Bol vzorným žiakom, ktorý neskôr študoval na Karlovej Univerzite v Prahe a stal sa lekárom. Istý čas žil v Santiago de Chile a potom ako lekár pôsobil v Chorvátsku, kde zomrel. Pozreli sme si zvnútra aj jeho malý útulný domček. Vedľa domu sa nachádzala aj jeho bronzová socha, videli sme aj školu, ktorú ako malý navštevoval.

           Presunuli sme sa do Dolného Kubína, kde je Múzeum P.O. Hviezdoslava a Čaplovičova knižnica. Nádherná a zaujímavá expozícia múzea zahŕňala oblečenie P.O. Hviezdoslava, jeho diela, model jeho rodného domu a dokonca aj značku cigár, ktorých za deň vyfajčil až 15. Neskôr sa nás ujala milá pani, ktorá nám hovorila o zakladateľovi knižnice, Vavrincovi Čaplovičovi. Porozprávala nám o podmienkach, v ktorých sa uschovávajú vzácne knihy. Bola taká ochotná, že nám ukázala 2 najvzácnejšie knihy, ktoré sa nachádzajú v knižnici (Malý Korán a Malú Bibliu).

          A ako čerešničku na torte sme navštívili Oravský hrad. Výstup bol síce pre viacerých náročnejší, ale prehliadka stála za to. Prehliadka bola zameraná na históriu hradu, zvieratá žijúce v okolí hradu, kultúru, archeologické vykopávky a na filmy, ktoré sa natáčali na hrade. Pri prehliadke sme prešli 660 schodov a obklopovali nás prekrásne výhľady.

          Zažili sme veľa zábavy, dozvedeli sme sa niečo nové a nadviazali sme aj nové priateľstvá. Túto exkurziu sme si všetci užili a určite so mnou budú všetci súhlasiť, ak poviem, že takýchto skvelých exkurzií by počas školského roka mohlo byť viac.

           

          Lucia Schvarczová 8.B

                

           

           

          Školský rok 2015/2016

          Literárna exkurzia 6.ročník Liptovský Mikuláš – Pribylina

          Dňa 16.6.2016 sa žiaci 6.ročníka zúčastnili literárnej exkurzie. V Liptovskom Mikuláši navštívili Múzeum Janka Kráľa, v ktorom ich zaujala nielen stredoveká mučiareň, ale aj zaujímavosti zo života Jánošíka a básnika Janka Kráľa. O popredných predstaviteľoch štúrovcov sa viac dozvedeli v ďalšej časti expozície – v budove spolku Tatrín. Skanzen Pribylina im zas názorne ukázal život na slovenskej dedine.

            

           

          Moja literárna exkurzia – Pavol Dobšinský

                      Dňa 9.6. sme sa v skorých ranných hodinách stretli na autobusovej zastávke, odkiaľ sme sa plní očakávania vybrali na literárnu exkurziu.

                      Po dlhej ceste v autobuse sme prišli na miesto, kde sa narodil Pavol Dobšinský - do Slavošoviec. Pavol Dobšinský sa narodil 16.3. 1828 a jeho rodný dom je teraz múzeom. Dom mal veľkú záhradu a bol celý z tehál. Vo vnútri sa nachádzalo veľa obrázkov z jeho diel a rôzne bábky. Pavol Dobšinský písal knihy pre deti aj pre dospelých a keďže v knihách pre dospelých často písal o rôznych strašidelných veciach, aj v jeho múzeu boli niektoré postavy trochu strašidelné.

                      Potom sme šli do jaskyne Domica, ktorá leží v Slovenskom krase. Najkrajšie tam boli takzvané ,,Rímske kúpele" a plavba loďkou. Videli sme aj netopiere, ktoré boli veľmi zlaté. V jaskyni ich žije viac ako 30 druhov.

                      Našou ďalšou zastávkou boli Drienčany. Náučný chodník, ktorý sme tam prešli, bol dlhý a veľmi zaujímavý. Po ceste sme dokonca boli v dvoch jaskyniach. Prvá sa volala Veľká drienčanská jaskyňa a druhá Malá drienčanská jaskyňa. Keď sme vošli do prvej a zasvietili na ľavú stranu, bolo tam asi milión netopierov. To bolo super. O tej druhej sme sa dozvedeli, že je 75 metrov dlhá a že sa v nej našli kosti jaskynného medveďa. Neskôr slúžila ako prechodné bydlisko pravekých ľudí. Nakoniec sme videli slnečné hodiny, kde na každej párnej hodine bola na múriku drevená postavička z nejakej Dobšinského rozprávky.

                      Prehliadku sme zakončili v múzeu Pavla Dobšinského, ktoré sa nachádza v dome, v ktorom umrel. Pavol Dobšinský zomrel v roku 1885 na akútny infarkt po tom, čo mu poštár priniesol list v ktorom stálo, že jeho nevlastného syna vyhodili zo školy.

                      Poslednou zastávkou bol už len nákup občerstvenia v Rimavskej Sobote a hurá domov.

          (autori a autorky – žiaci 5. ročníka: B. Barina, A. Ciglan, M. Cikrai, T. Garaj, R. Lakotová, K. Petríková, M. Záchenský)

                   

           

          Literárno-historicko-etnografická exkurzia - Jasenová,Dolný Kubín, 0ravský hrad, Zuberec - žiaci 8. ročníka

          V utorok večer som sa začala tešiť na stredajšiu exkurziu. Nevadilo mi ani skoré ranné vstávanie. A tak  sa žiaci 4 tried ôsmeho ročníka Základnej školy Spojová stretli  v stredu ráno 6. 4. 2016 so svojimi  pedagógmi Mgr. Tatianou Čellárovou, Mgr. Máriou Kračúnovou, Mgr. Danielou Krajanovou a Mgr. Lenkou Vojáčkovou, PhD a vydali  sa  po stopách našich predkov. Prvou zastávkou bola dedinka Jasenová, kde sme si prezreli rodný dom Martina Kukučína. Spisovateľ a lekár bol uznávaný nielen na Slovensku, ale aj v Chorvátsku či v Punta Arenas v Čile.  Našou ďalšou zastávkou bol Dolný Kubín, ktorý sa spája so známym poetom v bodkovanej mašli - Pavlom Országhom Hviezdoslavom. Po dobrom dolnokubínskom obede naša cesta viedla na Oravský hrad. Tu nás zaujal pútavý výklad lektora a historické exponáty. Skanzen v Zuberci nám priblížil prostredie a život na dedine v nedávnej minulosti. A to už bol posledný bod nášho putovania za zaujímavosťami, vedomosťami a ponorením sa do života prostých ľudí na vidieku, ako aj veľkomožných pánov na hrade.  

          Na takéto žiakmi obľúbené exkurzie sa vždy tešíme.

          Mária Praženicová

              

           

           

           

           

          Literárna exkurzia žiakov 7. ročníka – Nitra – Devín – Bienále ilustrácií Bratislava

          15.októbra 2015 sa žiaci 7. ročníka vybrali spoznávať našu minulosť prostredníctvom historických objektov – Nitrianskeho a Devínskeho hradu a súčasnú umeleckú tvorbu pre deti, ktorá sa v plnej nádhere ukázala prostredníctvom výstavy Bienále ilustrácií v Bratislave.

          V Nitre sme si prezreli hradný areál, ktorého súčasťou je  Katedrálny chrám –  Bazilika sv. Emeráma.   Starobylý chrám je dominantou hradu. Tento chrám sa bravúrnou umeleckou výzdobou  radí dnes  k najkrajším príkladom barokovej výzdoby na Slovensku. Patrónmi katedrály sú svätí Emerám, Andrej-Svorad a Beňadik. Naše putovanie históriou pokračovalo v Diecéznom múzeu. Diecézne múzeum Nitrianskeho biskupstva sa nachádza v centre nádvoria Nitrianskeho hradu. Je prvým diecéznym múzeom na Slovensku. Múzeum je od roku 2008 koncipované do dvoch častí, kedy bolo rozšírené o klenotnicu. Druhá časť expozície je pomenovaná Skvosty Katedrály – baziliky Svätého Emeráma a vystavujú sa v nej prevažne predmety z liturgického inštrumentária katedrály , najmä starobylé kalichy a  monštrancie.

              

          Hrad Devín - miesto na sútoku riek Dunaja a Moravy bolo osídlené od praveku. Po Keltoch od 1. – 4. storočia sa stal Devín súčasťou hraničného obranného systému Limes romanus. V 9. storočí je toto miesto spojené s menom kniežaťa Rastislava, ktorý tu nechal vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. Tu žiaci po odbornom výklade a prehliadke hradu mali možnosť vypĺňať pracovné listy na základe počutého a videného.

             

          Bienále ilustrácií Bratislava

          25. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky originálov ilustrácií kníh pre deti Bienále ilustrácií Bratislava – BIB 2015. Na svetoznámom podujatí Bienále ilustrácií Bratislava 2015 sa tento rok zúčastňuje 50 krajín. Po daždivých návštevách hradov bola výstava nádherných výtvarných prác odmenou nielen pre žiakov, ale aj pre sprevádzajúcich pedagógov.

             

          PhDr. Beáta Slamová

           

          Literárna exkurzia žiakov 9. ročníka - Martin - Strečno

          25.októbra 2015 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili literárnej exkurzie do Martina a na Strečno. V Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice získali poznatky o grajciarovej zbierke, prečo sú v historickej sále MS vyobrazenia cisára a jeho manželky, o významných osobnostiach, ktorí sa pričinili o založenie  Matice slovenskej. Žiaci prešli celou  expozíciou dejín slovenskej literatúry od obdobia Veľkej Moravy až po realizmus a slovenskú modernu.

          Neobišli slovenský panteón – Národný cintorín – vzácne pietne miesto posledného odpočinku významných osobností slovenského života.

          Ani daždivé počasie nás neodradilo od prehliadky hradu Strečno. Všetkých zaujal príbeh Žofie Bosniakovej. Nielen exponáty, ale i nádherná panoráma okolia z hradu bola zážitkom pre nás všetkých. Žiakov zaujal výklad sprievodkyne o živote ľudí na hrade, ako trávili voľný čas ale i diela budúcich umelcov.  

          Literárna exkurzia obohatila všetkých o nové poznatky. Byť priamo na miestach, kde sa písala naša história, potvrdzuje myšlienku, že lepšie je vidieť, ako stokrát počuť.

             

           

          Mgr. Tatiana Čellárová

          ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Školský rok 2014/2015

          Literárna exkurzia - Martin - Strečno

           

          28.mája 2015 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili literárnej exkurzie do Martina a Strečna. V Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice prešli expozíciou dejín slovenskej literatúry

          od obdobia Veľkej Moravy až po realizmus a slovenskú modernu. Neobišli slovenský panteón – Národný cintorín – vzácne pietne miesto posledného odpočinku významných osobností slovenského života.

          Na hrade Strečno všetkých zaujal príbeh Žofie Bosniakovej. Nielen exponáty, ale i nádherný výhľad

          na Váh a okolie z najvyššej  veže hradu všetkých očaril. Pripomenuli sme si hrdinstvo ľudí, ktorí padli počas bojov pod Strečnom. Ako znak úcty a vďaky na kopci Zvonica stojí Pamätník  francúzskych partizánov. Pod ním je krypta s ich telesnými pozostatkami. Z nostalgie nás vytrhol pohľad na pltníkov, ktorí viezli na svojich pltiach po Váhu turistov z rôznych kútov našej zeme.

          Literárna exkurzia obohatila všetkých o nové poznatky. Byť priamo na miestach, kde sa písala naša história, potvrdzuje myšlienku, že lepšie je vidieť, ako stokrát počuť.

           

          Mgr. Božena Križanová

            

           

           

          Literárna exkurzia – Liptovský Mikuláš, Pribylina - žiaci 6. ročníka

           

          28. apríla sa žiaci 6. ročníka  zúčastnili literárnej exkurzie v Liptovskom Mikuláši. Navštívili Múzeum Janka Kráľa, mikulášsku mučiareň, Tatrín – budovu, v ktorej bol založený spolok Tatrín a rodný dom Rázusovcov.

          Všetky prehliadky boli sprevádzané odborným výkladom.

          Múzeum Janka Kráľa

          Expozícia sa nachádza v historických priestoroch prvého stoličného domu a priľahlého straussovského domu na Námestí osloboditeľov. Prostredníctvom historických predmetov, fotografií a archívnych dokumentov približuje významné udalosti a osobnosti, bohaté hospodárske, národné, kultúrne i športové tradície Liptovského Mikuláša.

          V štrnástich kapitolách návštevníka prevádza vyše sedemstoročnými dejinami mesta – od prvej zmienky o Svätom Mikuláši až po koniec druhej svetovej vojny. Osvetľuje, prečo je Kostol sv. Mikuláša tak úzko spätý s dejinami mesta a predstavuje jeho historické podoby. Približuje osudy najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka (1688 – 1713) a krutý spôsob jeho popravy. Umožňuje nahliadnuť do izby romantického básnika Janka Kráľa (1822 – 1876), garbiarskej dielničky či jedálne mikulášskych mešťanov. V ďalších kapitolách sa venuje zemepánom Pongrácovcom, školstvu, osobnostiam národného obrodenia, slávnym mikulášskym rodinám i počiatkom športu a turistiky v meste a jeho okolí. Na záver návštevníkom sprítomňuje obdobie druhej svetovej vojny, židovských transportov a ťažkých bojov o oslobodenie mesta.

          V múzeu bola momentálne aj aktuálna výstava „Smalt z Hronca“. Na tejto výstave sú zmapované výrobky z Hronca zo 70-tych rokov 20. storočia. Nachádzajú sa tu kuchynské riady, predmety osobnej hygieny – umývadlá, krčahy, no aj náhrobné tabuľky. Všetko, čo smaltovňa vyrábala.

          Tatrín a Žiadosti slovenského národa

          Expozícia sa nachádza na Námestí Žiadostí Slovenského národa v jedinečnom komplexe budov napojených na mikulášsky evanjelický kostol z roku 1785. Bola otvorená v júni 1987. Stará evanjelická fara (Hodžova fara) približuje búrlivé 40. roky 19. storočia, vznik a priekopnícku činnosť spolku Tatrín - predchodcu Matice slovenskej (1844–1848), prípravu a vyhlásenie prvého národno-politického programu Slovákov - Žiadosti slovenského národa (1848). Fara bola svedkom pôsobenie takých osobností, akými boli kňazi Matúš Blaho, Michal Miloslav Hodža, Jur Janoška. Autentické priestory, dobový nábytok, vzácne knihy, faksimile dobových dokumentov i obrazový materiál dokumentujú dôležité postavenie Liptovského Svätého Mikuláša ako jedného zo stredísk národného a politického života na Slovensku v polovici 19. storočia.

          Rodný dom Rázusovcov

          Rodný dom najznámejšieho Vrbičana, básnika, spisovateľa, kňaza a politika Martina Rázusa (1888 - 1937), stojí v blízkosti Sídliska Aurela Stodolu, ktoré sa rozkladá na území bývalej Vrbice – až do roku 1923 samostatnej obce v susedstve Liptovského Mikuláša. Od roku 1993 je dom múzejnou expozíciou. Pôvodné priestory "Rázusovie domu" sú venované Martinovi Rázusovi, jeho sestre, poetke Márii Rázusovej-Martákovej i ďalším súrodencom Michalovi a Matejovi - známym mikulášskym kníhtlačiarom. Zariadenie, ľudový nábytok prevažne zo začiatku storočia, dopĺňajú fotografie z rôznych období života rodiny Rázusovcov. Časť expozície je spomienkou na ďalšie slávne osobnosti - rodákov z Vrbice, ktorí svojím dielom prispeli k rozvoju rôznych oblastí života na Slovensku i za jeho hranicami. V roku 2005 pribudla k expozícii pôvodne samostatná výstava Mestečko minulosti. Je prierezom vrbickej histórie od najstarších čias až po súčasnosť.

          Ďalším zastavením bolo Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.

          Múzeum liptovskej dediny sa výrazne odlišuje od ostatných múzeí v prírode predovšetkým formou zástavby a skladbou objektov. Je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek. Okrem drevených obytných a hospodárskych stavieb, reprezentujúcich typické znaky ľudového staviteľstva roľníckych a remeselníckych vrstiev, sú tu aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty. Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova. Goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec je najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove zo 14. - 16. storočia a je spájaný s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom Jánom Korvínom, kniežaťom liptovským. Atraktívnou expozíciou je ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara s fragmentmi pôvodných nástenných malieb zo 14. a 15. storočia. 

                           

           

           

           

          Literárno-historická exkurzia žiakov 7. ročníka

          Nitra, Devín, Bratislava

           

          14. október bol pre siedmakov výnimočným dňom, lebo v tento deň sa dotkli histórie.

          Spolu s pedagógmi, p. uč. Kračúnovou, Mihalíkovou, Čellárovou  a Križanovou sa vybrali po stopách národných dejateľov. Navštívili Nitriansky hrad, Baziliku sv. Emeráma, Diecézne múzeum. Boli rozdelení do troch skupín a každá skupina bola sprevádzaná sprievodcom, ktorý im priblížil dianie v danom historickom období a prostredníctvom jeho výkladu spoznali históriu navštívených miest.

          Ďalšou zastávkou bola výstava faraóna Tutanchamona v Bratislave. Žiaci boli rozdelení do troch skupín. Pri vstupe dostali slúchadlá a ovládací panel, prostredníctvom ktorého dostávali informácie o vystavených predmetoch. Počas prehliadky bol návštevníkom premietnutý film o živote Howarda  Cartera.

          Treťou zastávkou bol hrad Devín. Obhliadka pozostávala z prehliadky vystavených predmetov z obdobia osídľovania danej lokality a prehliadky hradného nádvoria. V obidvoch častiach žiakov sprevádzala lektorka.

          Exkurzia obohatila žiakov o nové poznatky, zároveň nadobudnuté teoretické vedomosti mohli aplikovať v konkrétnych situáciách a tiež získali množstvo zaujímavých zážitkov, ktoré v nich budú dozrievať. Z exkurzie isto budú čerpať pri vlastnom rozvoji osobnosti. 

             

           

          Literárna exkurzia Poznaj svoje mesto - 5. ročník

           

             Dňa 17.10.2014 žiaci 5.A a 5.B spolu so svojimi p. uč. Mihalíkovou a Selčanovou navštívili Matejov dom, v ktorom sídli múzeum mesta a Knižnicu M. Kováča. Cestou tam si všímali meštianske domy a pamätné tabule, na niekotrých z nich. Najväčším prekvapením pre nich bolo zistenie, že na mieste dnešného OC Europa stál kedysi šibeničný vŕšok, na ktorom sa vykonávali popravy. S veľkým záujmom si potom pozreli film a výstavné exponáty, ktoré im priblížili históriu mesta ešte podrobnejšie. Exkurzia žiakov poučila aj pobavila. Žiaci 5.C a 5.D absolvujú túto exkurziu na jar v roku 2015.