Dejepis

• Zaujímavosti

• P o z n á v a c i a   e x k u r z i a

Dôvod, aby sa dňa 21.februára 2017 uskutočnila exkurzia, bol jasný. Spoznať historické udalosti Slovenského štátu medzi dvomi svetovými vojnami, ako aj dôležitú inštitúciu, v ktorej rozhodnutia poslancov priamo  ovplyvňujú prítomnosť aj budúcnosť života Slovákov. Exkurziu pre nás, žiakov ôsmeho a deviateho ročníka, organizačne zabezpečili pani učiteľky Čellárová a Tomková.

V zbernom a zároveň aj pracovnom tábore v Seredi je zriadené Múzeum holokaustu. Z odborného výkladu lektorky sme sa dozvedeli o živote a osudoch Židov žijúcich na Slovensku počas vojnového štátu. Povedala nám, že v tábore židia vyrábali rôzne výrobky z dreva a textilu. Mali sme možnosť vidieť rozličné dobové predmety a mená tých, ktorí táborom prešli, kým neboli vyvezení do likvidačných koncentračných táborov  v dobytčom vagóne, ktorý je tiež súčasťou múzea.

Naše putovanie ďalej pokračovalo do hlavného mesta Slovenskej republiky, aby sme sa oboznámili s osobnosťami a ich  odhodlaním vybudovať štát, ktorý bude vlasťou Slovákov. O tomto všetkom, ako aj o priestoroch, architektúre, poslaní Národnej rady nám porozprávala pani lektorka. Vyzvala nás, že aj my, hoci sme ešte len žiaci,  môžeme byť súčasťou budovania štátu, ak sa budeme aktívne zaujímať o súčasné dianie.

žiačky 8.A: E. Peleščáková, K. Rybárová, L. Malysová

Mgr. Tatiana Čellárová

Exkurzia- Bratislava

V stredu 2.12. sme mali možnosť zúčastniť sa exkurzie do Bratislavy obsahujúcu návštevu výstavy Titanic a obhliadku historického centra mesta. Ráno o siedmej hodine sme vyrazili naším autobusom na exkurziu. V priebehu cesty sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých faktov o rôznych miestach- napríklad spomeniem zrúcaninu hradu Šašov či továreň na výrobu hliníka pri Žiari nad Hronom. Po dve a pol hodinách sme zastali pred Inchebou a všetci sme sa presunuli do budovy, kde sa konala výstava. Organizátori každému dali prístroj obsahujúci zvukové nahrávky, ktoré sme si v priebehu výstavy púšťali. Každý tiež dostal pas s menom reálnej osoby, ktorá sa zúčastnila plavby Titanicu. Prehliadka výstavy sa teda mohla začať. Prvou časťou výstavy boli texty obsahujúce základné informácie o Titanicu plus celkové zhrnutie historických súvislostí z 20. storočia. Nasledoval veľmi pútavý krátky film o stavbe a vyplávaní lode. Pokračovali sme chodbou, ktorá bola napodobeninou tej ozajstnej v Titanicu. V ďalšej časti výstavy sme sa dozvedeli množstvo faktov a zaujímavostí o vnútornom zariadení lode a plavbe. Nasledovala časť, ktorú všetci poznáme- potopenie Titanicu. Táto časť bola veľmi zaujímavá- opis podmienok nočnej plavby a dôvodov, prečo sa loď dostala ku dnu Atlantického oceána, väčšinu z nás zaujala. Tiež sme sa mohli dotknúť slávneho osudného ľadovca, ktorý bol na výstave sformovaný do jeho reálneho tvaru. Na konci výstavy sa nachádzala listina s menami pasažierov, ktorá obsahovala dva stĺpce- prvý stĺpec bol zaplnený menami tých šťastnejších, druhý stĺpec bohužiaľ s početnejšími menami predstavoval nezvestných. Každý si mohol na listine nájsť práve toho svojho pasažiera a zistiť, či prežil alebo nie. Po skončení výstavy sme sa peši vybrali poznávať Bratislavu. Videli sme známy Bratislavský hrad a tiež veľký Dunaj, ktorý na svojich vlnách niesol lode prepravujúce náklad. Ďalej sme sa presunuli do historickej časti mesta, kde sme videli napríklad najstarší morový stĺp v strednej Európe, Hviezdoslavovo námestie v strede so sochou Hviezdoslava či Slovenské národné divadlo. Navštívili sme aj Dóm svätého Martina a obdivovali sme jeho krásu zachovanú z histórie Bratislavy. Návštevu budovy, v ktorej sa podpísal Bratislavský mier, sme nemohli vynechať. Na záver exkurzie sme boli na vianočných trhoch, kde nechýbal veľký ozdobený stromček, veľa ľudí a vianočná atmosféra. Unavení sme potom nasadli do autobusu a cestou domov sme sa rozprávali, čo pekné sme zažili. Myslím si, že táto exkurzia do Bratislavy bola naozaj veľmi vydarená, zaujímavá a náučná.

Viktória Vidová, žiačka 8.B triedy

Štvrtok 21. mája 2015 si žiaci druhého stupňa mohli pobesedovať s archeológmi. O svojej práci nám prišli porozprávať archeológovia - pani Lucia Kováčová a pán Branislav Kovár.

Väčšina z nás si pri slove archeológ predstaví človeka v klobúku s metličkou v ruke, ktorý sa hrabe kdesi v zemi a pomedzi to občas zachráni svet  Filmy však realitu zobrazujú asi trocha prifarbene.

Cieľom besedy bolo vysvetliť nám, o čom práca archeológa v skutočnosti je. Prešli sme s nimi históriou, zaujímavými fotografiami objavených archeologických „pokladov“, zahĺbili sme sa do ich objavovania a fascinovane sme na záver kládli otázky, ktoré mám vírili hlavou. Myslím si, že je super vidieť ľudí robiť to, čo ich baví a archeológovia, ktorí nás navštívili mali v sebe dostatočne veľa zanietenia.

Ďakujeme za skvelú besedu

Za zúčastnených žiakov napísala Barbora Beňová 8.B