Význam stromov pre život na našej planéte je obrovský. Práve kvôli ich nezastupiteľným funkciám v prírode si ich každoročne pripomíname. Cieľom tohto dňa je podporiť záujem spoločnosti o stromy. Všímať by sme si pritom mali nielen jednotlivo rastúce stromy v parkoch, záhradách či sadoch, ale najmä tie, ktoré tvoria lesné spoločenstvá. Práve lesy sú totiž popri riasach v oceánoch najväčšími producentmi kyslíka na Zemi a v prípade, že sú zdravé, efektívne regulujú teplotu a vlhkosť krajiny.
Myšlienka Dňa stromov, vznikla pôvodne v 19. storočí v americkom štáte Nebraska v hlave J. Sterling Mortona. Bol zástancom myšlienky, že prítomnosť stromov v okolí zlepšuje klímu aj pôdne vlastnosti a tieto informácie šíril prostredníctvom novín aj medzi širokú verejnosť, pretože bol novinár. Nezostal však len pri písaní článkov, ale navrhol zorganizovať „deň stromov“, do ktorého sa mohol zapojiť každý, kto mal chuť vysadiť stromčeky vo svojom okolí. V rámci tejto akcie bolo vysadených v štáte Nebraska viac ako 1 milión stromov. Postupne sa myšlienka osláv Dňa stromu rozšírila do celého sveta.
Ako je na tom Slovensko? Stromy v súčasnosti pokrývajú viac ako 41 percent územia republiky.
Ako je na tom naša škola? Naša škola sa nachádza v staršej časti mesta, preto nemáme núdzu o zeleň v okolí. V blízkosti školy rastú krásne listnaté aj ihličnaté stromy ako sú lipy, pagaštany, smreky, borovice, jablone, javory... Na lúke medzi školou a blízkym zdravotným strediskom sú vysadené rôznorodé stromy s edukačnými tabuľkami. Stačí len chodiť s otvorenými očami, nie s telefónom v ruke a uvidíme okolo seba malý raj.
Vedeli ste, čo dokáže jeden strom?
-
vyrobiť kyslík pre 10 ľudí
-
dokáže ročne pohltiť 150 kilogramov oxidu uhličitého
-
Schopnosť stromu ochladzovať vzduch sa vyrovná desiatim zapnutým klimatizáciám
-
denne vyprodukovať približne 1.000 l kyslíku a odparí 100-400 litrov vody
-
1 ha lesa dokáže za rok odobrať z atmosféry 33 ton prachu
-
spevňuje pôdu svojimi koreňmi
-
udržuje vodu v pôde
-
zlepšuje kvalitu vzduchu
-
vyrovnáva teplotné extrémy (chladí, tieni, zvlhčuje)
-
znižuje hluk
-
utvára krajinu
-
je útočiskom pre vtáky a hmyz
-
je celým ekosystémom pre mnoho živočíchov a rastlín, ktorým poskytuje potravu
-
jeden strom poskytne za 50 rokov ľuďom služby v hodnote 280 tisíc eur (produkcia kyslíku, recyklovanie vody a regulácia vlhkosti, odstraňovanie prachu, produkcia proteínu, poskytovanie útočísk pre zvieratá, zabraňovanie erózie atď
-
je prirodzený vetrolam a pri obydlí znižuje tepelnú únikovosť o 20 až 50%
-
poskytuje cenné drevo
-
uvoľňuje liečivé aromatické látky a poskytuje prírodné lieky (listy, ihličie, kvety, plody, kôru)
-
má estetický význam
-
niektoré druhy stromov uvoľňujú prírodné antibiotiká, ktoré hubia nebezpečné choroboplodné zárodky
-
zabraňuje rýchlemu odtoku zrážok a vzniku povodní
STROM JE PRIATEĽ, ÚTECHA, POMOCNÍK, UČITEĽ, LEKÁR A RADCA
Ako stromy a lesné ekosystémy, ktoré tu ešte máme, účinne ochrániť?
Záchrana stromov na Zemi stojí v prvom rade na presvedčení a dlhodobej aktivite každého z nás.
Čo môžete robiť, aby ste lesu a stromom prospeli?
1. Vysádzajte nové stromy
2. Vzdelávajte sa. Zbierajte poznatky o lesoch, ich význame a hrozbách, ktorým čelia. Buďte pre druhých príkladom.
3. Obmedzte vo svojom jedálničku hovädzie mäso, sóju, necertifikovaný palmový olej a ďalšie produkty pochádzajúce z tropických oblastí. Pri nákupe potravín majte vždy na mysli, odkiaľ pochádzajú a ako ich vyrábajú.
4. Navštevujte často lesy, buďte v kontakte so stromami. Prospeje to nielen vášmu zdraviu, ale vytvoríte si tak aj pevný vzťah k prírode okolo vás. Spoločnosť sa dnes od stromov oddeľuje, ľudia trávia viac času pri počítačoch ako na čerstvom vzduchu. Ak chcete svoj život obohatiť, choďte každý deň aspoň na hodinu do prírody. Urobte si piknik, venujte sa turistike, pozorujte život v lese. Uvidíte sami, ako vám to prospeje.
5. Podeľte sa o svoju lásku k lesu a stromom s ostatnými. Jednou z hlavných príčin ničenia lesov je nevedomosť. Šírte medzi ľuďmi informácie o miestnych ekosystémoch a hovorte nahlas o problémoch, ktorým lesy vo vašom okolí čelia.
ZAUJÍMAVOSTI O STROMOCH
1. Stromy na rozdiel od ľudí nikdy neumierajú na starobu. Príčinami ich konca sú vo veľkej miere škodcovia, ľudia a choroby. Zaujímavým faktom je, že stromy v mestách sa dožívajú v priemere o desať rokov menej, ako stromy v lesoch.
2. Medzi najľahšie dreviny patrí drevo bieleho duba, ktoré sa ohýba parou.
3. Stromy dokážu medzi sebou komunikovať. Napríklad vŕby, ktoré ohrozuje škodlivý hmyz vysielajú medzi sebou chemické varovania, ktoré na základe danej skutočnosti vylučujú toxické látky odpudzujúce škodcov.
4. Stromy nerastú smerom zdola, ale prekvapivo zhora. Keby ste si pozreli časozberné video nakrútené počas rastu stromu, videli by ste, že jeho vetvy vôbec nemenia svoju pôvodnú pozíciu.
5. Najmenším stromom na zemi vŕba bylinná. Rastie v arktických oblastiach, a zriedka vyrastie o viac ako pár centimetrov nad zem.
6. Na zemi rastie viac ako 20 000 rôznych druhov stromov.
7. Najmohutnejším a najväčším stromom na svete je sekvojovec mamutí – strom Generála Shermana s výškou 83,5 metra.
8. Najstarší strom rastie vo Švédsku. Jeho vek je odhadnutý na 9550 rokov.
9. Domorodý kmeň v Západnej Afrike vysádza strom pri narodení každého dieťaťa. Účelom stromu je ukazovať človeku životnú cestu. Napríklad, keď zakvitne, dievčina sa vydá. Členovia kmeňa veria, že po smrti sa duša človeka ukrýva v tomto strome.
10. V roku 1971 sa dostali na mesiac niektoré sadeničky stromov v rámci projektu Apollo 14.
11. Ak máte doma živý vianočný stromček, obsahuje 7x viac DNA ako váš organizmus.
12. Strom s názvom Hura Crepitans rastie v Južnej Afrike. Jeho kmeň je posiaty tŕňmi. Zaujímavé sú však aj plody, ktoré sú plné semien. Po dozretí hlasno vybuchnú a môžu spôsobiť aj vážne zranenia, tým, že vystrelia svoje semená až do vzdialenosti 100 metrov.
13. Vedci prišli k zaujímavému zisteniu, že stromy nezabúdajú. Reagujú na svoje prostredie v nadväznosti na to, čo sa už stalo. Ich pamäť funguje na molekulárnej úrovni.
14. Vedeli ste, že dospelé stromy si pomáhajú tým, že si cez korene pumpujú cukrový roztok? Takto sa chorým a slabým jedincom darí prekonať ťažké časy a vyzdravieť.
15. Stromov na zemi je viac ako hviezd v galaxii.
16. Prirodzene najtmavšie drevo na zemi má eben. Najbelší strom je cezmína.
17. Stromy prijímajú 90% svojej výživy z atmosféry, zvyšných 10% z pôdy.
CITÁT NA ZÁVER
STROMY SÚ BÁSNE, KTORÉ ZEM PÍŠE DO NEBA. (Ch. Fibrin)
RASTÚCI STROM JE ŽIVÝM SYMBOLOM POKROKOVÉHO NÁRODA. (D. Nehrů)
!!!! A teraz pozor, máme pre vás prekvapenie- môžete sa zapojiť do našej školskej súťaže:
Napíšte na papier návrh, ako by si mohol ty konkrétne prispieť k záchrane lesného ekosystému. Môže to byť zaujímavá myšlienka, alebo konkrétny skutok. Ten ale prosíme zdokumentovať fotkou alebo krátkym videom, na ktorom napríklad sadíš sadeničku stromčeka, zbieraš odpadky v lese a podobne. Dobrých činov na záchranu lesa je neúrekom.
Svoje nápady vhadzujte od pondelka 23.10. do piatku 27.10. do schránky, ktorá bude pred otvorenou študovňou. Nezabudnite uviesť svoje meno a triedu. Najzaujímavejšie odmeníme.
Mgr. Dagmar Tomuňáková