Geografia

• Zaujímavosti

• SVET OKOLO NÁS- INDIA

V utorok 20.10. 2015 som sa spolu so spolužiakmi zúčastnila náučného programu ´cesta do Indie´. Jednalo sa o vzdelávací film, ktorý pútavo svojimi zážitkami z cesty dopĺňali organizátori programu. Film sa začal pre mňa trošku prekvapivo - a síce opisovaním teórie Indov o vzniku krajiny a vôbec Zeme. Táto časť bola veľmi pútavá a pekne spracovaná. Zaujímavý obraz bol doplnený náučným komentárom o zrode a začiatkoch planéty. Nasledoval historický pohľad na osídľovanie a celkovo na minulosť Indie, čo komentovali samotní organizátori. Keď sme boli zas o niečo múdrejší, film sa presunul na pre mňa asi najzaujímavejšiu časť Indie - Himaláje. Dozvedeli sme sa, ako Himaláje vznikli a tiež sme mohli preskúmať prostredníctvom filmu prostredie a pohľad na najvyššie pohorie sveta. Spolu s cestovateľmi (organizátormi) sme sa dostali aj do nižšie položených oblastí. Tento  bol reálny a dosť smutný. Ľudia v mestách Indie žijú vo veľmi veľkej chudobe, ktorú by som si bez pomoci filmu asi nevedela predstaviť. Presne toto som na filme veľmi ocenila - mohli sme si vytvoriť reálny pohľad na krajinu. S pomocou učebníc geografie alebo mapy Indie by sme nemali tušenia, ako tamojší ľudia v Indii skutočne žijú. Keď sme mali za sebou aj túto smutnú časť filmu, vyštverali sme sa zas do výšok Himalájí. Naši cestovatelia sedeli za volantom starého auta, prekonávajúc diery v ceste, blato a prudký vietor pohoria. Zastavili sa pri obydliach Indov vysoko v horách. Tam sme mohli podrobnejšie spoznať iných obyvateľov Indie, bývajúcich vo vysokej nadmorskej výške, venujúcich sa chovu zvierat ako zdroju svojej obživy. Títo ľudia sa v lete zdržiavajú v horách pri znesiteľných teplotách a v zimných mesiacoch sa sťahujú do nižšie položených oblastí v dôsledku krutej zimy. Poďme zas ďalej, pozrieť sa na obyvateľov žijúcich na vidieku. Mohli sme vidieť, ako sa pestuje a zbiera ryža. Podrobný proces výroby tradičného indického zeleného a čierneho čaju bol pre mňa taktiež zaujímavý a náučný. A skoro na záver filmu spomeniem ešte ekologický problém Indie - znečistenie posvätnej rieky Gangy. Myslím si, že zameranie filmu aj na tento problém bol pre nás veľmi poučný. Potvrdila sa aj stará známa jednoduchá veta opisujúca Indiu - India je krajina kontrastov. Po skončení filmu sme mali možnosť diskutovať o hlavnej téme - Indii so vzácnym hosťom veľvyslancom Indie, ochotne nám odpovedal na všetky naše otázky. Aj diskusia o krajine a jej problémoch mi dala veľa. A na záver ešte moje dojmy z filmu. Film ma obohatil o mnoho vecí, ktoré som si v knihe geografie v siedmom ročníku nemala možnosť prečítať. Celkovo bol spracovaný naozaj veľmi dobre, náučne a zábavnou zaujímavou formou. Som rada, že som sa tejto cesty do Indie mohla zúčastniť, vzdelávať sa a na základe filmu si vytvoriť obraz a názory na Indiu.

Viktória Vidová, žiačka 8.B

Takto vidia Indiu naši spolužiaci z 8.C, Sarah Šajbanová, Nicole Vajdová, Silvia Kaziová: