Naši žiaci sa po úspešných zápasoch v skupine prebojovali až do finálového turnaju v malom futbale. V napínavých zápasoch žiaci ukázali svoje futbalové schopnosti a obsadili krásne tretie miesto, za čo im patrí veľká gratulácia.
Turnaj mladších žiakov v malom futbale základných škôl
Vlastivedno-prírodovedná exkurzia 3. A a 3. D
Dňa 13. júna sa žiaci 3.A a 3. D zúčastnili vlastivedno - prírodovednej exkurzie.
Navštívili sme Kaštieľ v Svätom Antone, obdivovali sme bohato zariadené salóny pôvodným nábytkom, ktoré odzrkadľovali spôsob života jeho majiteľov. Poľovnícke múzeum zaujalo všetky deti bohatou ponukou živočíchov v ich prirodzenom prostredí. Krásny park s jazierkom za kaštieľom očaril svojou romantikou.
Ďalšia zastávka bola v ZŠ M.Hella v Štiavnických Baniach. Je to jediná ZŠ na svete, v ktorej je sokoliarstvo klasifikovaným predmetom. Atraktívne prostredie a ukážky sokoliarov urobili radosť nadšeným divákom. Deň bol plný skvelých zážitkov. Odporúčame, oplatí sa!
22
Pošta priateľom
Deti na našej škole počas prvého júnového týždňa posielali poštu priateľom. Konalo sa to k Medzinárodnému dňu najlepších priateľov. Mali tak možnosť napísať krátky list alebo odkaz nejakému dobrému priateľovi, ktorého majú na tejto škole. Touto cestou ho mohli povzbudiť, vyzdvihnúť nejaké jeho dobré vlastnosti alebo mu pripomenúť, aký je pre niekoho dôležitý. Na konci týždňa sa listy dostali k svojím adresátom. Listov sa nazbieralo 217 a radosti bolo aj vďaka tomu o niečo viac.
Exkurzia Liptovský Mikuláš
Dňa 10.6. sme sa so šiestakmi vybrali na exkurziu do Liptovského Mikuláša. Naším cieľom bolo Múzeum Janka Kráľa, pomenované po významnom predstaviteľovi štúrovskej generácie známym svojimi revolučnými básňami. Prvou navštívenou bola expozícia Tatrín, ktorá predstavuje významné udalosti a osobnosti slovenského národného obrodenia. Dozvedeli sme sa zaujímavosti o založení prvého slovenského literárneho spolku a o významných literátoch, ktorí prispeli k rozvoju slovenského jazyka a kultúry.
11Nasledujúcou zastávkou bola Jánošíkova mučiareň, ktorá priblížila legendu o najslávnejšom slovenskom zbojníkovi – Jurajovi Jánošíkovi. Vďaka autentickým exponátom sme sa mohli vžiť do doby, v ktorej Jánošík žil. Táto časť expozície obsahovala aj repliky nástrojov, ktoré sa používali pri výsluchoch a trestaní zbojníkov.
Exkurzia bola skvelou príležitosťou pre žiakov lepšie spoznať literárnu históriu Slovenska a prehĺbiť si svoje vedomosti.
Literárna exkurzia
Dňa 29. mája 2024 sa žiaci 7. ročníka zúčastnili literárnej exkurzie, ktorá bola venovaná dvom významným osobnostiam slovenského realizmu – Martinovi Kukučínovi a P.O. Hviezdoslavovi. Počas exkurzie zavítali žiaci do Dolného Kubína, kde si prezreli literárnu expozíciu P. O. Hviezdoslava, v rámci ktorej sa oboznámili s jeho životom a dielom. V neďalekej malej dedinke Jasenová navštívili Pamätný dom Martina Kukučína. V autentických priestoroch domu mali možnosť nahliadnuť do života tohto autora. Exkurzia bola pre všetkých veľmi poučná a inšpiratívna, poskytla hlbší pohľad na kultúrne dedičstvo a literárnu históriu Slovenska.
Preventívna prednáška - "negatívny internet"
,,S čím sa Vaše deti na internete pravdepodobne stretnú, alebo sa už stretli (negatívne javy na internete).“
3.júna 2024 sme mali možnosť privítať na pôde školy doc. Juraja Holdoša, PhD. (psychológ, odborný asistent na Katedre psychológie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku), ktorý pripravil zaujímavú prednášku týkajúcu sa nástrah a nebezpečenstva nekontrolovateľného online priestoru. Bola určená predovšetkým rodičom žiakov našej školy.
Rodičia sa dozvedeli bližšie informácie o rizikách sociálnych sietí, pornografii, hrách, druhoch závislosti na internete. Závislosť je jedným z pilierov celého digitálneho sveta, pri ktorom by rodičia mali vyskúšať zaviesť v prostredí domova digitálnu striedmosť. Nie digitálny pôst - 30 dní bez mobilu, ani iné jednorazové akcie, ale dlhodobé dobrovoľné (v rodine odsúhlasené) obmedzenia na maximálny čas strávený s mobilom (pred obrazovkou) počas jedného dňa s dôrazom na offline stránky života.
Rovnako dôležité je upriamiť pozornosť na influencing a nereálny svet. Základné pravidlo influencerov znie: „followeri nie sú priatelia“. Influenceri a majitelia sociálnych sietí to veľmi dobre vedia. Nie je však isté, že to skutočne vedia aj deti. Okrem fake news, ktorých je plný internet, fungujú v digitálnom svete aj fake emócie a fake realita, najmä v podobe neoznačenej podsúvanej reklamy i blogovania. Preto je žiaduce deti smerovať trochu viac do fyzického sveta. Viac športu, viac hier (nedigitálnych), viac varenia, kreslenia, lúskania orechov a spoločného času, počas ktorého dáme deťom pocítiť náš záujem a poskytneme im tak bezpečie domova...Z.V.
Úžasné premeny v prírode
2.B sa začiatkom júna stala svedkom jednej z úžasných premien v prírode - z malej húsenice sa po pár dňoch stal motýľ. Celý článok a fotogalériu si môžete prezrieť na stránke projektu EDUGA.
Jazykovo-poznávací pobyt v Anglicku
V dňoch 20.5. – 25. 5. 2024 sa žiaci 4. – 9 . ročníka so svojimi pedagógmi zúčastnili jazykovo-poznávacieho pobytu, ktorého cieľom bolo obohatiť, preveriť svoje jazykové znalosti a spoznať nové krajiny.
Našou prvou zastávkou bol Brusel – Parlamentárium. V meste Brusel sme si pochutnali na typických belgických pochutinách a spoznali jeho najvýznamnejšie symboly. Ďalší deň nás trajekt previezol do Anglicka, kde sme v priebehu troch dní poznávali historické mestá - Hastings, Brighton, Salisbury, Bath. Posledný deň pred odchodom sme strávili celý deň v jednom z najnavštevovanejších miest sveta - Londýne, kde sme si prezreli najznámejšie pamiatky – Big Ben, Buckingham Palace, London Eye...
V priebehu piatich dní sme precestovali viac ako 3 000 km, prekročili sme hranice piatich štátov, mali sme možnosť stretnúť zaujímavých ľudí rôznych národností a hlavne všetko „vidieť na vlastné oči“. Aby nám tieto spomienky ostali nielen v pamäti čo najdlhšie, cestou autobusom sme si naše spomienky zapisovali do „cestovateľského denníka“, z ktorého niektoré úryvky ponúkame aj vám.
-
....ak by som si mala vybrať jeden zážitok, ktorý vo mne zanechal najväčšiu stopu, boli by to asi biele útesy Seven Sisters. Jednoducho preto, lebo som tu cítila pocit pokoja a vyrovnanosti...
-
Najviac sa mi páčilo v Bruseli, kde bola pekná a zaujímavá architektúra a super waffle...
-
Tento výlet bol veľmi prínosný pre naše vzťahy, kamarátstva, spomienky a zážitky, ktorými sme si prešli. Ostanú v našich srdciach aj potom, keď sa naše cesty rozdelia...
-
Najviac sa mi páčil výhľad na Seven Sisters. Keď sme tam išli, všade okolo nás bola príroda a zvieratá. Nebolo to vytvorené umelo a to je podľa mňa najkrajšie. Celý výlet sa mi veľmi páčil, pretože sme si upevnili naše kamarátstva, vytvorili sme si nové, zažili sme veľa pekných chvíľ, na ktoré nikdy nezabudnem.
-
Najkrajším zážitkom pre mňa bola nádherná britská architektúra, zachované historické budovy, ktoré svojou majestátnosťou prekonali všetko, čo som doteraz videl.
-
...Najviac sa mi páčilo mesto Hastings a jeho nádherné ulice, domy obchody...Išli sme do dlho očakávanej jaskyne, dozvedeli sme sa, že je to jaskyňa pašerákov Smuggler´s Cave. Dozvedeli sme sa prečo ľudia v minulosti pašovali, čo pašovali aj iné zaujímavé informácie o vtedajšej ťažkej dobe.
-
Mojím najväčším zážitkom bol Londýn. Videla som tu veľa historických pamiatok napríklad Tower Bridge, London Eye, Big Ben, Buckinngham Palace, londýnsku čínsku štvrť a tiež rôzne parky....Stála som na západnej a východnej strane zemegule naraz, preto to bol jeden z mojich naj zážitkov...
-
Z Francúzska do Anglicka,
vedie jedna cestička.
Nie je len obyčajná,
je to cestička krajná.
Ani suchá ani prašná,
ale práve veľmi vlažná.
Po vode sme šli, to je pravda,
loďou sme sa plavili , bola to sranda,
všetci sme si to užili,
čas sme zbytočne nepremárnili.
Veríme, že sa nám prostredníctvom našich zápiskov podarilo aspoň trochu vdýchnuť atmosféru, ktorú sme mali možnosť zažiť na našom pobyte my.
S pozdravom účastníci zájazdu
33-
Exkurzia v Štátnej vedeckej knižnici
Dňa 28. mája 2024 navštívili žiaci siedmeho ročníka Štátnu vedeckú knižnicu v Banskej Bystrici. Počas návštevy absolvovali interaktívnu hodinu nemčiny v študovni, prehliadku hlavných priestorov knižnice a oboznámili sa aj so službami, ktoré knižnica ponúka svojim čitateľom.
Čo s microbitmi?
Aj vy môžete pomôcť planéte
Dobrovoľníctvo spája
Dobrovoľníctvo spája - návšteva zo španielskej školy
V závere májového mesiaca navštívili našu školu v rámci projektu Service learning na Slovenku dve pedagogičky zo Španielska. V spolupráci s Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií sa prišli prišli pozrieť na fungovanie nášho vzdelávacieho systému a prácu so žiakmi, ako aj oboznámiť sa s projektom, vďaka ktorému sme získali ocenenie Angažovaná škola.
Návšteve odprezentovali priestory a aktivity našej školy žiaci, ktorí si svoj výklad pripravili v anglickom jazyku. Okrem prehliadky sa pani učiteľky zúčastnili vyučovania španielskeho jazyka, žiaci piatej triedy im predviedli divadielko pripravené pre spolužiakov prvého stupňa, šiestačky prečítali jednu z ukážok, ktoré zazneli na tohtoročnej Spojováckej noci literatúry a súbor Dupkáčik predviedol opäť nádherné folklórne vystúpenie.
Pani učiteľky si z našej školy odnášali príjemné zážitky a našim žiakom adresovali slová pochvaly za ich šikovnosť, prirodzené vystupovanie a srdečnú atmosféru, ktorú dokázali vytvoriť.