• DÔLEŽITÝ OZNAM

z dôvodu prerušenia distríbucie elektriny, udeľuje riaditeľka školy ZŠ, Spojová 14 v Banskej Bystrici dňa 8. marca 2024 (piatok)

RIADITEĽSKÉ VOĽNO.

V tento deň nebude v prevádzke ŠKD a ŠJ.

Mgr. Šárka Kováčová, riaditeľka školy

• Krúžok MLADÝ REMESELNÍK

• Slovensko je veľmi bohaté hlavne na tradičnú kultúru - na ľudovú pieseň, hudbu, tanec, ale aj rozprávky, ľudový odev, architektúru, na celý folklór. Na našom malom území sa koncentruje mimoriadne veľa tohto bohatstva.“

Štefan Nosáľ, FS Lúčnica

Do slovenského folklóru patria nielen tance a piesne, ale aj naše ľudové remeslá. V minulosti existovalo v našej krajine veľmi veľa remesiel, ktoré zahŕňali tradičné spôsoby spracovania dostupných materiálov – kovu, dreva, prútia, hliny, kameňa, textilu, a i. Je to súčasťou nášho kultúrneho dedičstva a je dobré, že sa k tomu ľudia opäť vracajú a chcú spoznať čaro a krásu našich remesiel.

V tomto šk. r. 2023/2024 sa do ponuky krúžkov pre žiakov 2.stupňa našej školy dostal aj krúžok MLADÝ REMESELNÍK.

Mladí remeselníci našej školy v rámci krúžku spoznávajú základné druhy technických materiálov a ich tradičné spôsoby spracovania. Zatiaľ spoznali základy šperkárstva, drotárstva, tkáčstva. Tešia sa na prácu s textilom, vlnou, spoznajú krásy paličkovanej čipky, a i.

Akí sme šikovní, si môžete pozrieť na fotografiách našich výrobkov.

Mladí remeselníci našej školy

Nezabúdajte na kultúru a tradície svojich predkov,

lebo to čo oni odovzdali Vám,

môžete Vy odovzdať druhým.“

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/temy/tradicia/

• Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského

• Talentovaní mladí recitátori slovenských povestí sa zúčastnili okresného kola 29. ročníka súťaže Šaliansky Maťko. Našu školu úspešne reprezentovali žiačky Zoja V. (3.D, 1. kategória), Amélia R. (5.C, 2. kategória), Viktória B. (6.D, 3. kategória). Ich snaha sa odzrkadlila i na celkovom umiestnení. Zoja V. získala tretie, Viktória B. druhé miesto.

Srdečne blahoželáme!