V piatok 23. 6. sa dievčatá a chlapci z 9.B na záver projektu „Otvorený depozitár Múzea SNP“ zúčastnili zaujímavej akcie – stretnutia s veteránmi. Po vzhliadnutí sfilmovaného príbehu Vladimíra Strmeňa, ktorý vstúpil do protifašistického odboja ako 17 ročný mladík, si jeho rozprávanie vypočuli „naživo“. Takmer 95 – ročný s jasnou pamäťou prerozprával smutné zážitky a odpovedal žiakom na otázky. Bol len o dva roky starší ako oni, keď sa rozhodol brániť vlasť proti zlu. Ťažké mesiace v horách, denne v zime, o hlade, zoči – voči smrti. Ako by sa rozhodli dnešní mladí ľudia? Záver rozprávania oživil spevom a hrou na harmonike clivých i rezkých partizánskych piesní...
V druhej časti po vzhliadnutí filmu „5. pluk – misia Afganistan“ nám nrtm. Miroslav Staník vysvetlil, prečo sa slovenskí vojaci zúčastňujú medzinárodných vojenských misií (Irak, Afganistan, Kosovo, Cyprus...). Ich úlohou je čistiť a zamínované územia, aby boli bezpečné pre civilné obyvateľstvo a zároveň cvičiť vojakov a policajtov krajiny v boji proti teroristom. Hoci naša krajina nevedie vojnu, aj oni boli denne v nebezpečenstve, stávali sa terčom útokov samovražedných atentátnikov. Napriek tomu denne pomáhali obyvateľom aj deťom, s ktorými sa podelili aj o vlastné zásoby jedla. Všetkých zarazilo číslo: ak by sa mali odmínovať všetky existujúce mínové polia (ešte aj z čias druhej svetovej vojny), pri súčasných možnostiach by to trvalo 150 rokov. Snáď najťažšie padla informácia, že najviac obetí mín sú deti. Čo viac dodať? V dnešnom svete podporovať politiku mieru a diplomacie, aby – ako povedal Vladimír Strmeň – „...nikdy viac vojny nebolo...“
V závere akcie sa žiakom a študentom predviedli vojenskí policajti v akcii. Predstavili výzbroj a výstroj, predviedli ukážky výcviku psov a rovnako modelovú ukážku zásahu – pre žiakov veľmi zaujímavé.