Dňa 15.-16.10.2019 sa naši žiaci zúčastnili na bedmintonovom turnaji. Obidve družstvá nas výborne reprezentovali a vybojovali chlapci 2.miesto a dievčatá 1.miesto v OK. Zaistili si tak postup na KK. Gratulujeme a ďakujeme za vzornu reprezentaciu školy. ZK.
Reprezentácia na okresnom kole v bedmintone
Náboženská výchova
Aktualizovali sme modul Náboženská výchova
Svet okolo nás - Irán
Tak ako každý školský rok, aj tento rok nás, šiestakov, siedmakov a ôsmakov, čakala hodina geografie trochu inak. Tento raz sme si "zacestovali" do Iránu. Chalani - cestovatelia nám odhalili jeho utajenú krásu. Prostredníctvom kamery a fotiek sme spoznali nádheru bývalej Perzskej ríše, krajiny, ktorá je známa svojimi vysokými horami, púšťami, nádhernými moslimskými stavbami, mešitami a starovekými, či stredovekými mestami.
Každý rok sa tešíme na ďaleké kraje, ktoré nám svojimi filmami sprostredkúvajú. Už máme za sebou Kubu, Peru, Vietnam, či Indiu.
A čo o rok? Tešíme sa na Čínu...
59. Ročník horehronských hier
59. ROČNÍK HOREHRONSKÝCH HIER
Prvú októbrovú stredu sa tradične konal 59.ročník Horehronských hier, ktorých sa zúčastnilo aj 27 žiakov našej školy. ZŠ Spojová sa umiestnila na krásnom 5. mieste. Poďakovanie a gratulácia patrí najmä žiakom, ktorí vybojovali medaily: J. Bátovský - 1. miesto v chôdzi, E. Tomková - 1.miesto v behu na 150m, M. Mikuštiaková - 2. miesto v skoku do diaľky a 3. miesto v skoku do výšky. P. Kremnický - 3. miesto v skoku do výšky.
Divadelné predstavenie „Kráľovstvo odpadu“
DIVADELNÉ PREDSTAVENIE „KRÁĽOVSTVO ODPADU“
U nás na škole myslíme nie len logicky, ale aj EKOlogicky. Vieme aj to, že sa o našu planétu musíme zodpovedne starať. V rámci zapojenia do projektu "Triedim, triediš, triedime" sme od Slovenskej agentúry životného prostredia dostali úžasný darček.
Divadelné predstavenie "Kráľovstvo odpadu" sa nám náramne páčilo a opäť sme si rozšírili naše vedomosti o tom, ako správne triediť odpad a ako smeti obľubujú inú farbu smetného koša.
Predsa každý vie, že sklu najviac pristane zelená farba, papier zas obľubuje modrú farbu a žltá je farba plastov.6
Beseda so včelárom – 17.10.2019
BESEDA SO VČELÁROM
Žiakov šiesteho ročníka navštívil skúsený včelár s dlhoročnou praxou, pán Ing. Mika. V rámci besedy sa s nimi podelil o svoje skúsenosti s chovom včiel, ich významom a praktickými radami, ako si napríklad vybrať správne včelie žihadlo, ako rozpoznať pravý med od nepravého a ďalšie zaujímavosti, ktoré nadobudol počas svojej starostlivosti o včely.
Ďakujeme za pekný zážitok.
Deti zo ZŠ Spojová sadili svoju lipu
DETI ZO ZŠ SPOJOVÁ SADILI SVOJU LIPU
V sobotu 12. 10. 2019 sa žaci zo 4. A a zástupcovia zo 7. B našej školy pod vedením p. učiteľky Potančokovej zúčastnili zaujímavého projektu OZ New Faces – 75 líp k výročiu SNP. Za bohatej účasti svojich rodičov a rodinných príslušníkov si zasadili „svoju lipu“. Odzneli pri nej mnohé nádherné slová, piesne, tance a želania, ktoré boli venované nielen samotnej lipke, ale aj všetkým ľuďom dobrej vôle , nášmu mestu i životu na tejto Zemi. Veríme, že si vo svojich srdiečkach ponesú odkaz „...nech rod s rodom spolu žiť privyká...“
Z pohľadu rodičov oceňujeme, že mesto Banská Bystrica uverejnilo výzvu a predseda OZ New Faces Vladimír Ivan pripravil tento krásny projekt, ktorý je nielen pripomienkou historickej udalosti, ale nesie v sebe silný odkaz do budúcnosti. Naše deti učíme chrániť životné prostredie, triediť odpad, šetriť energie, vážiť si, čo máme, pomáhať si navzájom, ctiť a pripomínať si naše tradície a mnohé iné dôležité hodnoty. Vďaka našej pani učiteľke sme aj my doma niekoľko dní rozprávali o lipe, o jej význame ako v kultúrnom tak i bežnom živote. Program, ktorý pani učiteľka pripravila, nám rodičom vtisol do očí slzy dojatia. S hrdosťou sme počúvali slová Sládkovičovej básne Lipa a dojatím vnímali básničky našich detí, ktoré boli vyjadrením úcty k tradíciám, životu i prostými detskými prianiami. Veríme a dúfame, že slová básní sa naplnia rovnako ako želania a priania detí, ktoré uzavreli do časovej schránky a uložili pod korene lipy. Prajeme si, aby takýchto príležitostí a zmysluplných akcií bolo viac. Všetci sme si odniesli neopakovateľný zážitok.
Ďakujeme. Katarína a Vladimír Konskí
3
Detská lesnícka univerzita - DELESUN
Detská lesnícka univerzita - DELESUN
V pondelok, 14.10. 2019, sa pre našich žiakov šiesteho ročníka opäť otvorila brána Technickej univerzity vo Zvolene. Slávnostným otvorením jubilejného 10. ročníka Detskej lesníckej univerzity 2019/2020, začali svoje štúdium lesnícky zameraného environmentálneho vzdelávania.
Naši žiaci postupne absolvujú odborné prírodovedné prednášky pod vedením odborného lektora a praktické aktivity lesnej pedagogiky formou hry.
V júni budú žiaci slávnostne promovaní dekanom Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene za prítomnosti pozvaných hostí a svojich rodičov.
Dupkáčik na jarmoku
DUPKÁČIK NA JARMOKU
Prinášame Vám fotogalériu vystúpenia nášho detského folklórneho súboru na Radvanskom jarmoku.
171
Jesenné aranžovanie
JESENNÉ ARANŽOVANIE
V pondelok 14. októbra 2019 sa šikovné dievčatá z 8.A zúčastnili aranžérskej súťaže v Robotníckom dome v B. Bystrici. Príjemné jesenné dopoludnie strávili pri aranžovaní vlastných kreatívnych výtvorov na jesennú tému. V širokej konkurencii tvorivých detí zo základných škôl z B. Bystrice si odniesli krásne práce, vlastné skúsenosti a bohaté inšpirácie. Jedna ich práca bola ocenená 4.miestom v kategórii žiakov 7.-9.ročníka.
Ďakujeme dievčatá a tešíme sa na ďalšie Vaše práce...
Tvorivé dielne
TVORIVÉ DIELNE
Žiaci 2. a 3. ročníka mali zaujímavé tvorivé dielne v spolupráci s pani Slivkovou zo Stredoslovenského osvetového strediska. Žiaci spoznávali hlinu, jej vlastnosti a vyrobili si z nej pekné výrobky, ktoré ešte budú po vypálení v peci zdobiť. Tvorivé práca ich mimoriadne zaujala a aktivita sa im veľmi páčila.
2
Diskusia na tému kyberšikana
DISKUSIA NA TÉMU KYBERŠIKANA
Aj tento rok sa šk. psychológ (Mgr. L. Macejáková) spolu s ďalšími pedagógmi venuje dôležitým témam ako KYBERŠIKANA. (5. - 9. ročník)
Exkurzia Hronský Beňadik
EXKURZIA HRONSKÝ BEŇADIK
10. októbra sa výber žiakov 5.-9. ročníka vyučujúci sa náboženstvo zúčastnili výnimočného vyučovania tohto predmetu. V úvode dostal každý účastník púte misijný ruženec, ktorý nás celý deň sprevádzal. Spolu s dekanom nášho dekanátu, vdp. Petrom Staroštíkom, žiaci putovali po stopách benediktínov. Navštívili Hronský Beňadik, kde sa nachádza druhé najstaršie opátstvo založené na území Slovenska nazývané aj srdce Slovenska. Po svätej omši v Bazilike sv. Benedikta žiaci mali možnosť vypočuť si veľmi zaujímavý historický výklad v podaní históriou dýchajúceho sprievodcu, ktorý nevynechal jediný zaujímavý detail. V bazilike sme videli historické oltáre, na ktorých sú k úcte vystavené relikvie svätcov, "boží hrob" s jedinečným korpusom (pohyblivými rukami) a najzaujímavejšie, zároveň najvzácnejšie miesto v bazilike - kaplnku relikvie Kristovej krvi, nazývanej aj slovenské Turínske plátno.Po historickom výklade sme mali možnosť uctiť si relikviu Kristovej krvi (podľa výskumov je to krv Krista z jeho bedrovej šatky) počas 2 minút. Takáto udalosť bežne nie je možná, my sme mali tú česť.
Bonusom prehliadky baziliky bola výstava plodov zeme.
Po prehliadke baziliky nasledovala prehliadka vonkajšieho areálu kláštora rovnako s historickým výkladom. Prezreli sme si tzv. rajskú záhradu kláštora, priestory zrekonštruovanej sýpky a kláštor, kde boli počas 50-tych rokov 20. storočia "väznené" rehoľné sestričky. Ďalším bonusom našej návštevy - bežne neprístupná - bola prehliadka vnútroných priestorov kláštora - izby, v ktorých bývali sestričky počas núteného pobytu, kaplnku kláštora, vysoké chodby, jedáleň. Pre nás to bola výnimočná udalosť, lebo ako turisti by sme takúto prehliadku nezažili.
Keďže mesiac október 2019 je vyhlásený pápežom Františkom za mimoriadny misijný mesiac, naše putovanie pokračovalo v Bratislave. Tu sme navštívili novootvorený Dom pápežských misijných diel, kde sme si prezreli po úvodnom výklade (čo sú misie, misijné diela a kto je kardinál Jozef Tomko) výstavu darov kardinála Tomka. Sú to dary, ktoré dostal od ľudí z miest, kde bol na misiách. Videli sme napríklad rôzne typy masiek, paličky používané pri chôdzi, špeciálne ružence (ruženec z voňavých klinčekov), typické hudobné nástroje a množstvo pre nás exotických darov. Následne sme sa zúčastnili odbornej prednášky o misiách a pozreli si film Dotknúť sa rán. Na záver sme si spravili spoločnú fotografiu s pápežom Františkom (jeho maketou).
Takéto vyučovanie sa dotýka predovšetkým sŕdc našich detí, lebo vtedy si uvedomujú, že náboženstvo a jeho prejavy sú neoddeliteľnou súčasťou života človeka. Ďakujeme všetkým, ktorí nám v tento deň slúžili.
60
Zážitkové vyučovanie dejepisu
ZÁŽITKOVÉ VYUČOVANIE DEJEPISU
Od utorka 1. 10. do stredy 2.10. sa naši deviataci zúčastnili netradičného vyučovania dejepisu v zážitkovom workshope „Rozhodovanie“. Žiaci 9.A a 9.B si mohli vyskúšať náročnosť politických rozhodnutí v úlohe poslancov parlamentných strán Slovenského snemu za prvej ČSR a hraním obrazov zo života židovky Evy prežili jej príbeh a urobili zásadné a neľahké životné rozhodnutie s ťažkými doživotnými následkami.
„Evin príbeh sa nás dotkol. Prinútil nás rozmýšľať. Už to nebola len nejaká neznáma. Bola to konkrétna žena so svojimi túžbami a snami, ktoré jej niekto ukradol a prinútil ju urobiť ťažké rozhodnutie, ktoré ju uvrhlo do kolotoča strastiplného života vojnových rokov a odtrhlo ju navždy od milovanej rodiny. Svojich drahých stratila rýchlo a bez rozlúčky. Aj toto bol holokaust!“ – takto vyjadrili svoje pocity žiaci v spätnej väzbe po skončení workshopu.
Vo štvrtok 3. 10. aj žiaci 9.C absolvovali workshop, tento raz na vysoko aktuálnu tému – 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu. V úlohách žiakov, pionierov a zväzákov zažívali bežnú skutočnosť obdobia reálneho socializmu. Cez príbehy obyčajných ľudí prichádzali nato, prečo bolo treba vyjsť do ulíc a masovými akciami sa postaviť proti totalitnej moci – za slobodu a demokraciu.
Workshopy boli organizované spoločnosťou Post Bellum, ktorá sa zaoberá dokumentovaním ťažkých životných osudov ľudí žijúcich v pohnutých obdobiach 20. storočia.
2
Hovorme o jedle
HOVORME O JEDLE
Naša škola sa zapojila aj do tejto súťaže, ktorú organizujú Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Centrum rozvoja znalostí o potravinách, n.o.
Zber papiera
ZBER PAPIERA
V dňoch 11.10.- 17.10. 2019 bude na našej škole prebiehať zber papiera. Každý deň od 7:00- 16:00 sa môžete zapojiť a priniesť papier, ktorý už nepotrebujete.
Papier prosíme doniesť zviazaný, bez kartónov a tvrdej väzby. Doniesť môžete aj nepotrebný elektroodpad.
Ďakujeme a tešíme sa na vašu účasť.
Aktivity počas školského roka
AKTIVITY POČAS ŠKOLSKÉHO ROKA
Počas celého školského roka budú na našej škole vyhlásené súťažné FAREBNÉ DNI: žltý, biely, zelený, modrý, červený.
Žiaci zo žiackeho parlamentu vyhodnotia percentuálne zapojenie triedy (FIG) a v mesiaci marci 2020 – akcie „Spojová má talent“ bude vyhodnotenie a odmena pre najlepšiu triedu I. a II. stupňa.
Školským rozhlasom bude vyhlásený konkrétny deň a farba, v ktorej prídu do školy nielen žiaci, ale i učitelia.
Týždeň zdravej výživy od 7. -11.10.2019
Mesiac október je v znamení zdravej výživy :
- Vítanie jesene s použitím plodov prírody:
Pondelok - ovocný
Utorok - zeleninový
Streda – mliečny
Štvrtok – rybací
Piatok - pohybový
Žiaci sa v triedach zapoja prezentáciami, projektami, výkresmi k týmto témam, zostavením zdravého jedálnička, vytvorením potravinovej pyramídy, prípravou obľúbeného šalátu či pomazánkami.
Svetový deň výživy (potravy) – 16. Október /ŽLTÝ DEŇ/ + Deň jablka –
4. 10. - Svetový deň úsmevu – smajlík súťaž- dobrý skutok, dobrá nálada – slohové príspevky do šk.časopisu, súťaž o najlepší a najkrajší dobrý skutok ...
Európsky týždeň športu
EURÓPSKY TÝŽDEŇ ŠPORTU
Žiaci našej školy absolvovali plaveckú štafetu v rámci Európskeho týždňa športu, ktorá sa konala dňa 27.9.2019 v krytej plavárni Štiavničky. Mladší žiaci obsadili krásne 1. miesto. Všetkým srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších športových súťažiach.
JŽ, ZK
Ochrana človeka a zdravia - účelové cvičenie
Ochrana človeka a zdravia - účelové cvičenie
Vo štvrtok - 5.9.2019 za pekného slnečného počasia sa uskutočnilo účelové cvičenie OČAP – ochrana človeka a prírody, známe pod názvom „branné cvičenie“. Po vyhlásení mimoriadnej situácie a evakuácii celej školy, sa žiaci presunuli do prírody. Tu absolvovali (II.stupeň) orientačný beh s plnením praktických úloh zo zdravotnej, dopravnej, požiarnej výchovy a vyskúšali si streľbu zo vzduchovky a hod granátom na cieľ. V jednotlivých ročníkoch najviac bodov získali – 5. C, 6.C, 7.A, 8.A a 9.A. Najrýchlejší čas zo všetkých dosiahli pod vedením p.učiteľky Luptákovej žiaci 6.C triedy. Gratulujeme všetkým za zvládnutie úloh, a že budúce cvičenie zvládneme aj na zložitejšej trati.
KRÚŽKOVÁ ČINNOSŤ v školskom roku 2019/2020
Krúžková činnosť v školskom roku 2019/2020
Krúžková činnosť začína od pondelka - 30. septembra 2019