Čo je duševné zdravie?
Duševné zdravie je stav pohody, v ktorom jednotlivec môže uskutočniť svoje schopnosti, vie zdolávať stresové situácie bežného života, vie produktívne pracovať a vie prispievať do života spoločnosti.
10. októbra sme si pripomenuli Svetový deň duševného zdravia. Bol vyhlásený Svetovou federáciou za duševné zdravie v roku 1991.
Počas tohto dňa sme mali možnosť prostredníctvom rozhlasovej relácie spoznať typy, ako môže každý jeden z nás prispieť ku svojej osobnej pohode. Pátrali sme po tom, čo naše psychické zdravie ovplyvňuje, potom čo nás drží v pohode a hľadali sme aj to, čo nám pomáha, keď sa cítime vyčerpaní.
Mali sme možnosť nájsť takzvané ,,leukoplasty na dušu“, ktoré boli rozmiestnené v priestoroch školy. Na každom leukoplaste bol nápis, ktorý má silu nás podporiť, povzbudiť, dodať nám odvahu a odhodlanie zvládnuť nároky každodenného života alebo len mračná a blesky, ktoré nad nás na chvíľu privial vietor.
V dnešnom svete je veľmi potrebné uvedomovať si dôležitosť duševného zdravia, pretože naša emocionálna a psychická pohoda má vplyv na náš životný komfort.
Psychické problémy sa môžu týkať každého z nás. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie každý štvrtý človek sa v priebehu svojho života stretne s duševnými ťažkosťami. Príliš často si ľudia myslia, že duševné poruchy sú synonymom čudáctva, či šialenstva. Treba si však uvedomiť, že každý môže prispieť do spoločnosti svojim dielom, ak podporíme akceptáciu ľudí s psychickými problémami v spoločnosti.
Duševné zdravie je dôležitou súčasťou nášho celkového zdravia a pohody.